V Písku mají lidé problémy s kanalizací

Písek - Lidé z několika píseckých ulic se snaží peticí přimět radnici ke stavbě nové kanalizace. Kapacita původní už dávno nestačí a při každém větším dešti voda zaplavuje sklepy a ničí majetek. Písecká radnice se snaží najít kompromis, protože sto milionů korun na novou kanalizaci totiž nemá. Kanalizační potrubí je staré téměř padesát let a při jeho výstavbě nikdo nepočítal s tím, že se na něj připojí jedno celé sídliště a řada rodinných domů.

Za sedm měsíců loňského roku povrchová voda pětkrát zaplavila sklepy místních rodinných domů. Teď se lidé opět obávají jarního tání. Provozovatel kanalizace několikrát potrubí vyčistil od sedimentů a provedl nezbytné opravy. Další úpravy však připravuje. „Vytvoří se nové prahy, a pokud bude potřeba, tak se udělají i záklopky v potrubí,“ uvedl místostarosta Písku Vojtěch Bubník (VPM).

Oprava části centrální kanalizace by problém vyřešila jen nepatrně. Zastupitelé o jejím zahájení prozatím nerozhodli. Podle odborníků dílčí opravy problém nevyřeší a je potřeba vybudovat novou dešťovou kanalizaci. „Což znamená výraznou investici v řádu osmdesát až sto milionů korun. O tom už ale musí rozhodnout město,“ řekla provozní ředitelka VaK Jižní Čechy Olga Štíchová. Podle Bubníka město na tak vysokou investici peníze nemá.

Potřebné peníze by se v městské kase podařilo sehnat nejdříve v roce 2015 a lidem teď tak nezbývá nic jiného než doufat, že obrovské množství sněhu odtaje pozvolna.