Spolana stále používá rtuť na výrobu chlóru

Neratovice – Neratovická chemička Spolana nedodržuje harmonogram přechodu na ekologičtější výrobu chlóru bez použití rtuti, jak tvrdí zástupci sdružení Arnika. Spolana požádala o tříměsíční prodloužení lhůty pro vypracování studie o vlivu na životní prostředí. Původně ji měla odevzdat na konci listopadu.

Ačkoliv harmonogram přechodu na výrobu chlóru bez použití rtuti zná Spolana několik let dopředu, termín nestihla. Provozně technický ředitel Spolany Zbyněk Petráš zpoždění omlouvá hospodářskou krizí a ekonomickými problémy.

Mluvčí sdružení Arnika Zora Kasiková však podotkla, že Spolana měla o finančních problémech informovat dříve než po vypršení termínu. Ekologům z Arniky vadí i to, že je chemička o změnách v harmonogramu vůbec neinformovala, ačkoliv jsou účastníky řízení. Navíc žádost o prodloužení dorazila na krajský úřad teprve tři dny před vypršením termínu.

„Česká inspekce životního prostředí by se určitě měla ohradit proti změně a jakémukoliv posunutí harmonogramu náhrady rtuti,“ dodala Zora Kasiková. ČIŽP ale s posunutím termínu problém nemá, o žádných sankcích neuvažuje. Správní řízení je připravena zahájit teprve v případě, že by Spolana nedodržela další závazné termíny.

Zahájit zkušební provoz nové tzv. membránové technologie musí chemička v říjnu 2014. Vedení závodu ale přiznává, že peníze na nový projekt ještě zajištěné nemá. Definitivně skončit s používáním rtuti by pak Spolana měla nejpozději na konci roku 2014.

/*json*/{"map":{"lat":50.1918469807,"lng":14.5143127441,"zoom":10,"mapTypeId":"roadmap"},"markers":[{"lat":50.259278447648,"lng":14.51602935791,"type":"1","description":""}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/
Spolana Neratovice
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24