V Českých Budějovicích chtějí rozdávat jídlo bezdomovcům

České Budějovice - V Českých Budějovicích má problémy projekt jídel pro bezdomovce. Tamní radnice plánovala odvážet nespotřebované porce z restaurací lidem bez domova. Majitelé podniků se ale rozdělili do dvou táborů, jedni chtějí přispět a druzí ostře odmítají. Nesnědené jídlo raději vyhodí. K projektu mají výhrady také hygienici, i když plán předem nezatracují.

Na okraji historického centra mají na projekt rozdílný názor i dvě místní restaurace. V první se chtějí do projektu zapojit a čekají na jasnou nabídku magistrátu. Podle majitele hostince Karla Sarauera je to pro dobrou věc a měli by zájem.

Ve druhé jsou ostře proti. Bezdomovcům by dali maximálně polévku, pokud by se zapojili například do odklízení sněhu. „Ti, co jako můžou pracovat, a nechtějí, prostě bez práce nejsou koláče,“ řekl majitel restaurace Jan Dobiáš.

Radnice plánuje jídlo získat především z podniků, kde připravují polední menu a obědy zbývají. Kuchaři je pak často vyhazují do popelnic. „Chci se na ně obrátit i osobním dopisem, abych jim tuto službu, tuto možnost nabízel,“ uvedl náměstek českobudějovického primátora Rudolf Vodička (KDU-ČSL).

Podle radních svoz jídel zajistí charita, obědy skončí v kuchyňce azylového domu, kde je budou dále strávníkům servírovat. Oslovení bezdomovci se na novinku těší.

Hygienici se o projektu od radnice zatím oficiálně vůbec nedozvěděli a největším problém bude podle nich právě svoz. Bez speciálních várnic nechtějí transport jídel povolit. Pro azylový dům bude velkým problémem i samotný výdej.

„Provozovatel má samozřejmě povinnost dodržovat teplotní řetězce apod. a my samozřejmě máme povinnost takového provozovatele kontrolovat,“ doplnil František Kotrba z jihočeské krajské hygienické stanice.

Hygienici projekt nezastaví, ale čekají na řešení magistrátu, radní se s nimi chtějí dohodnout. Radnice předpokládá, že se první jídla pro bezdomovce budou vydávat na přelomu března a dubna.