Liberec chce prodat své letiště

Liberec – Zájem o liberecké letiště, které chce město prodat, má soukromá firma i Liberecký kraj. Město chce za letiště minimálně 102 milionů korun, což kraj nemůže zaplatit. Ten se ale obává, že pokud by se pozemky dostaly do soukromých rukou, bude to pro letiště znamenat konec. Podle kraje by při prodeji letiště neměly hrát hlavní roli peníze.

70 hektarů na okraji města v těsné blízkosti severní průmyslové zóny slouží jako letiště už od padesátých let. Na travnaté ploše už dnes mohou přistávat jen lehčí letadla, určené například k vyhlídkovým letům. Na vedlejší heliport dosedá vrtulník záchranky. Větší provoz letiště neumožňuje, a proto ho chce liberecká radnice prodat.

Primátor Liberce Jiří Kittner (ODS) říká, že město vzhledem ke své poloze nepotřebuje letiště mezinárodního typu. S tím nesouhlasí kraj. Letiště je podle něj strategickou plochou, která by se neměla dostat do soukromých rukou. Firma, která má o letiště zájem, navíc zatím neřekla, jaké s ním má plány. Může se tak například stát, že letištní plochu rozparceluje na stavební pozemky.

Město to odmítá. „Věcné břemeno nemůže majitel měnit,“ nechal se slyšet náměstek primátora František Hruša (ČSSD). Radní Martin Sepp (ČSSD) však připustil, že stoprocentní záruka neexistuje. Město navíc před vyhlášením prodeje vypovědělo smlouvu místnímu aeroklubu, což spekulacím o zrušení letiště jen nahrává. Kraj chce s městem vyjednávat například o směně pozemků nebo budov.