Za záchranu života ocenil deváťáky primátor

Praha – Dva žáci deváté třídy základní školy v Kunraticích zachránili v polovině prosince život svému sousedovi, kterého srazilo auto. Narozdíl od ostatních kolemjdoucích nezmatkovali, jednali rychle a správně. Díky tomu se podařilo muže zachránit, jeho zdravotní stav se navíc zlepšuje. Dnes si za to oba kluci přišli pro vyznamenání.

Když 14. prosince 50letý lékař z Kunratic vystupoval se svou ženou na zastávce z autobusu, netušil, že ho přecházení silnice bude stát málem život. Smetlo ho protijedoucí auto. Zatímco všichni byli v šoku, patnáctiletí David a Filip začali jednat. „Začal jsem volat sanitku a zjišťovat, co muži je. Měl zranění hlavy, tekla mu krev, ale to bylo to jediné, co bylo vidět,“ vzpomíná na první vteřiny David Běhounek.

Bleskovou reakci obou kluků oceňují i profesionální záchranáři, kteří v den, kdy Davida s Filipem vyznamenával primátor, přijeli do základní školy v Kunraticích nacvičovat s dětmi poskytování první pomoci. „Jsou tady děti, kteří mají dobrý výcvik – například jeden z chlapců, kteří muže zachránili, je dobrovolným hasičem. Pak jsou tu další, které se s resuscitací a záchranou života mohou setkat jen ve škole,“ uvedl ředitel školy Vít Beran, podle nějž je příprava na podobné situace jednou ze školních povinností.

David s Filipem dostali za záchranu života peníze, dárky a mimo jiné také možnost strávit den s profesionálními hasiči na operačním středisku. V neposlední řadě velkou odměnou pro oba mladé zachránce byla informace, že jejich souseda propustili po dvou měsících z nemocnice a jeho stav se zlepšuje.