Plzeňští protestují proti stavbě obřího marketu

Plzeň – Osud obřího plzeňského kulturního domu Inwest z dob socialismu se naplňuje. Jeho vlastník připravuje demolici a pak stavbu velkého nákupního centra. Zvedla se ale vlna protestů. Inwestu už od poloviny 80. let minulého století sice nikdo neřekne jinak než dům hrůzy u Radbuzy, ale megalomanský kousek socialistických stavitelů v úplném středu města má podle místních jednu velkou výhodu. Přestože nevypadá skvěle, slouží i kultuře, ne jen nákupům. O to nechtějí obyvatelé města přijít.

Mladí plzeňští architekti bojují proti dalším nákupním plochám, ale hlavně proti zrušení kulturní tradice ojedinělého místa už i peticí. Architekt a autor petice Filip Kastl říká, že není důvod rušit například Divadlo Miroslava Horníčka, které se v objektu nachází.

S peticí souhlasí také plzeňský památkář Pavel Domanický. Filip Kastl dodal, že obchodních domů je ve městě už dostatečný počet. Útvar koncepce a rozvoje města nemůže firmě nařizovat, jak má se svým majetkem naložit, protože obchodní domy do centra patří. Promluvit může jen do konečné podoby.

„Budeme ještě diskutovat o konečné podobě,“ potvrdila Irena Vostracká z koncepčního útvaru. Autoři petice tvrdí, že jim nevadí demolice kulturního domu ani podoba nové stavby, bojují prý jen za lepší využití cenného místa.

Stávající Dům kultury
Stávající Dům kultury