Vstřícnost k řidičům přináší pokuty

Ústecký kraj – Několikasettisícové pokuty dostali silničáři Ústeckého kraje od České inspekce životního prostředí a další je možná čekají. Bez povolení totiž upravili nebo pokáceli přes pět set stromů podél silnic na Chomutovsku, Litoměřicku a Teplicku, některé prý navíc úplně zbytečně. Silničáři se hájí tím, že to žádaly obce. Stěžovaly si prý, že stromy ohrožují dopravu. Podle inspekce případů neodborného kácení stromů při sekání pruhů zeleně podél vozovky oproti loňskému roku neúměrně přibylo.

Za pomoc se v Ústeckém kraji platí, říkají místní silničáři. Za odstraněné nebo ořezané stromy u Klenče na Podřipsku, v Krupce na Teplicku nebo u Chomutova dostali několik pokut, které převyšují půl milionu korun. „Ořezem, který správci silnic prováděli, většinou vzniknou asymetrické koruny. Zasahují totiž pouze do té části dřeviny, která je podle nich problematická,“ prohlásila ředitelka České inspekce životního prostředí Ústí nad Labem Jana Moravcová. Podle ČIŽP je nejvážnější problém na silnici mezi obcemi Nezabylice a Škrle na Chomutovsku. „Takový postup může vážně narušit stabilitu stromu,“ dodala ředitelka Moravcová.

Chtěli jsme jen pomoci některým obcím, brání se správci silnic. „Dopravní situace tam byla velmi vážná, staré stromy jsou ve špatném stavu. Padaly větve a ohrožovaly dopravu,“ potvrdila starostka Nezabylic Marcela Jarošová (nez.). Jen vloni po nárazech do stromů zemřelo na silnicích v celé zemi 132 lidí, varují policisté i starostové, kteří se silničářů zastávají. Vedení správy a údržby silnic Ústeckého kraje se proti rozhodnutí ústecké inspekce životního prostředí odvolalo.

Podle odborníků jsou neodborné zásahy do silniční zeleně stále častější, především na Vysočině.

/*json*/{"map":{"lat":50.661027,"lng":14.032997,"zoom":11,"mapTypeId":"roadmap"},"markers":[{"lat":50.661027,"lng":14.032997,"type":"1","description":""}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/
Několikasettisícové pokuty dostali silničáři Ústeckého kraje od České inspekce životního prostředí za pokácení stromů okolo silnic.
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24