Pavilon u zámku Milešov chátrá, majitel neznámý

Lovosice - Architektonicky cenný zahradní pavilon u zámku Milešov na Lovosicku chátrá řadu let. Barokní gloriet leží v katastru obce Velemín, která chce památku opravit, jenže nemůže. Podle úřadů totiž stavba v zahradě nestojí, a nikdo ji tak nevlastní. Než tedy dojde k určení vlastnictví, bude muset pavilon na opravy pár měsíců počkat.

„Pozemky, které jsou pod touto budovou, jsme převzali v roce 2005 od Agentury ochrany přírody, a to bez budovy,“ tvrdí Helena Brožovská z Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových. Podle Národního památkového ústavu je ale zase absurdní, aby pavilon patřil někomu jinému než parcela.

Památkáři a úředníci zastupující stát tvrdí, že už vědí, kdo nechal cennou památku zmizet. „Chyba se stala při převodu majetku, který zařizoval okresní úřad v Litoměřicích,“ myslí si Brožovská. S tím souhlasí i památkář Petr Hrubý: „Ano, je to úřední šiml, protože došlo k předání pozemkové parcely a nikoli stavby.“

Gordický uzel se začíná rozplétat

Úřad pro zastupování státu už potvrdil, že je připraven památku na obec Velemín převést, ale jen v případě, že gloriet skutečně patří jemu. Podle památkářů by měl udělat vstřícný krok a požádat soud, aby o vlastnictví rozhodl. Úřad to nevylučuje, ale upozorňuje na časovou náročnost. Proto věří, že pravého majitele glorietu najde sám. Dojde-li na soud, bude muset Velemín s opravami ještě počkat.

/*json*/{"map":{"lat":50.5496534116,"lng":13.9897155762,"zoom":11,"mapTypeId":"roadmap"},"markers":[{"lat":50.537871814876,"lng":13.975982666016,"type":"1","description":""}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/