Cizinci měli pouze mýt okna, ale pracovali i s laserem

Pardubice - Východočeští celníci odhalili dvacet sedm cizinců, kteří byli nelegálně zaměstnáni v jedné průmyslové firmě v Hradci Králové. Muži a ženy pracovali dvanáct i víc hodin denně bez řádného povolení. Práci jim v gumárenské firmě zprostředkovala firma z Dačic, která má ukrajinského majitele.  

Muži a ženy z Ukrajiny a Ruska měli podle zjištění vykonávat odborné práce, na které neměli povolení. Pracovali i dvanáct hodin denně a o porušování zákona údajně nevěděli. Do Čech však přijeli s tím, že budou mýt okna, uklízet nebo pomáhat na stavbách. Pracovní agentura Davum je ale posílala do továrny. Tři měsíce skupinu dvaceti sedmi cizinců celníci sledovali. Zjistili, že dělají kvalifikovanou práci, na kterou nemají povolení. „Podíleli se na lisování výrobků a jejich opracování. Také pracovali s laserovými přístroji a byli zaměstnáni i ve výstupních kontrolách výrobků,“ říká mluvčí Celní správy Hradec Králové Jitka Fajstavrová.

Jinak řečeno, agentura měla obejít úřad práce. „Pokud vykonávají práci, kterou mohou vykonávat Češi, tak na to by povolení nikdy nedostali. Proto se to pokusili tímto způsobem obejít,“ uvádí ředitel Úřadu práce Hradec Králové Martin Horák.

Majitel agentury, který je nyní na Ukrajině, ovšem tvrdí, že zákon neporušil. Podle něj cizinci v továrně pracovali legálně. „My jsme do Česka poslali profese, které mají povolení na obrábění, jsou mezi nimi i gumaři,“ tvrdí majitel pracovní agentury Davum Vasyl Dzhuhan. Také továrna na výrobu gumárenských produktů, kde cizinci pracovali, se proti tvrzení celníků ohradila. „Že by tam někdo dělal nějaké specializované práce bez patřičného oprávnění, tak to tedy ne,“ říká rezolutně mluvčí podniku Rubena Milan Zítko.

Ať je to tak, či onak, továrně postih nehrozí. Odpovědnost nese pracovní agentura. Její ukrajinský majitel České televizi potvrdil, že se bude proti postupu celníků právně bránit. Cizincům hrozí vyhoštění a agentuře, která jim práci zprostředkovala, pokuta až do výše pěti milionů korun. O tom však rozhodne soud.