Karlovarské sestry protestovaly proti vedení nemocnice

Karlovy Vary - Zhruba dvě stovky zdravotních sester dnes protestovaly v karlovarské nemocnici proti jejímu vedení a hrozbě snižování platů. Požadují, aby Karlovarský kraj jako zřizovatel nemocnice manažery z funkcí odvolal a vypsal co nejdříve na jejich místa výběrová řízení. Sestry podpořil i Lékařský odborový klub (LOK), který usiluje o zavedení šestnáctitřídního tabulkového odměňování.

Zdravotníci původně na dnešek ohlásili stávku, tu však poté změnili na desetiminutové protestní shromáždění před budovou vedení Karlovarské krajské nemocnice (KKN). Předseda LOK karlovarské nemocnice Peter Igaz demonstrující seznámil s výsledky úterního kolektivního vyjednávání s vedením a uvedl, že při něm nebylo dosaženo dohody. „Byl jsem dokonce nazván lhářem a v této atmosféře nemělo smysl dále jednat,“ řekl.

Generální ředitel nemocnice Jiří Fojtík ale uvedl, že karlovarský LOK je jediný, kdo se nechce dohodnout. Kolektivního vyjednávání se zúčastnilo celkem šest odborových organizací z nemocnic v Chebu, Sokolově a Karlových Varech, a s pěti z nich se podle Fojtíka manažeři dohodli. Proti se staví jen karlovarský LOK, který má údajně mezi sestrami šířit dezinformace o snižování platů. „K tomu určitě nedojde,“ poznamenal ředitel. Kolektivní smlouva podle Fojtíka zaručuje zachování platů na úrovni roku 2009. Na mzdy bude letos KKN potřebovat zhruba 800 milionů korun. Podle odborářů ale vedení ještě nemá uzavřené smlouvy s pojišťovnami, a tak nemůže vědět, kolik bude mít peněz na výplaty. „Tento slib mi přijde velice vágní a není podepřen nijak hmatatelně,“ řekl ČT Igaz.

Fojtík řekl, že zůstává zachován i nárok na čtvrtletní odměny, pokud budou splněna kritéria pro jejich vyplacení. „Dohodli jsme, že novou smlouvu podepíšeme 16. března. Do té doby budou odborové organizace informovat své členy a my zřizovatele,“ uvedl radní kraje pro zdravotnictví Václav Larva.

Karlovarské odbory trvají na šestnáctitřídních tabulkách

Zdravotníci ale dnes protestovali také proti personální politice kraje a nedávnému odvolání lékařského ředitele KKN Filipa Bergera a poté i lékařského náměstka nemocnice v Karlových Varech Romana Brázdila. Podle zdravotníků to jsou personální čistky, kdy se sociálnědemokratické vedení kraje zbavilo nepohodlných lidí. Kraj jejich odvolání prakticky nekomentuje a Larva pouze uvedl, že měli neuspokojivé výsledky.

Podle Igaze i po dnešním protestu karlovarský LOK nadále trvá na zavedení šestnáctitřídního tabulkového odměňování. „Bylo by to stejné jako ve státních nemocnicích,“ uvedl. Podle něho je dlouhodobě neudržitelná situace, kdy lékaři často slouží i několikanásobek povolené přesčasové doby. „Jestli nám vedení nemocnice a kraj nevyjdou vstříc, budeme dodržovat zákoník práce a omezíme přesčasovou práci,“ podotkl.

V souvislosti s neustálými změnami ve vedení nemocnice hovoří zaměstnanci karlovarské nemocnice o špatné atmosféře, nejistotě a odlivu zkušených lékařů. Dění v nemocnici již proniká také do regionální politiky, například chebská radnice se obává o budoucnost karlovarské nemocnice a plánuje spolupráci s příhraničními nemocnicemi v Německu. „Cílem toho je, že bychom mohli daleko intenzivněji využívat možnosti specializovaných pracovišť na obou stranách,“ řekl ČT chebský místostarosta Michal Pospíšil (ODS).

Peter Igaz
Peter Igaz
Více fotek
  • Peter Igaz autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/15/1456/145517.jpg
  • Karlovarská nemocnice autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/13/1249/124813.jpg