Praha 2 zavedla speciální systém navigace nevidomých

Praha - Městský úřad Praha 2 zavedl unikátní systém pro lepší orientaci nevidomých v budově úřadu. Ti přímo u vchodu obdrží sluchátko a speciální hůlku, která jim pomocí magnetů umístěných na chodbách pomůže najít výtah a správné dveře kanceláře. Za technologii Dinasys stojí stejnojmenná brněnská firma a nabízí ji úřadům po celé republice.

„Je to velice nadějné, že v tak komplikované budově, jako je třeba úřad, se skutečně mohu chovat samostatně a najít si sám službu, kterou potřebuji,“ řekl Viktor Dudr z centra pro odstraňování bariér.

Nový navigační systém je založen na malých magnetech, které jsou připevněny v zemi na chodbách úřadu, a tvoří tak bezpečné cesty, po nichž slabozrací nebo nevidomí mohou chodit. Handicapovanému člověku, který si potřebuje vyřídit své záležitosti, bude zapůjčeno sluchátko a speciální vodicí hůl – ta dokáže rozeznat magnety a vibrováním vést dotyčného po přesné dráze.

Praha 2 zavedla orientační systém na tříměsíční zkušební provoz a nyní sbírá podněty od nevidomých. Až systém odzkouší, rozhodne se, jestli ho zakoupí. Celková cena vybavení se pohybuje kolem 60 000 korun. „Pokud bude kladný ohlas, který zatím je, budeme uvažovat o rozšíření do dalších prostor,“ informovala starostka Prahy 2 Jana Černochová.

Systém totiž lze nainstalovat do jakéhokoliv uzavřeného areálu, a nevidomí by se tak mohli lépe zorientovat v nemocnicích, veřejných institucích nebo v zoologické zahradě. „Informační systém lze využít multifunkčně, do vysílače lze nahrát jakýkoliv jazyk, takže to může sloužit i turistům nebo cizincům obecně,“ doplňuje dodavatelka systému Martina Turpin.