Nebezpečný rybník ohrožuje obec

Plzeň - Obyvatelé Spáleného Poříčí na Plzeňsku se cítí ohroženi rybníkem nad obcí. Starosta potvrdil, že přívalové deště nebo tající sníh mohou být pro poškozenou hráz nebezpečné. Rybník patří státu, ale ten ho i přes prosby obce nechce opravit. Uvažuje spíš, že se ho zbaví a někomu ho prodá.

Na pohled idylický sedmihektarový rybník Hadačka je podle místních hrozbou pro celé okolí, protože má podemletou hráz. „Kdyby se to protrhlo, tak by voda na náměstí stoupla do výše až dvou metrů,“ tvrdí jedna z místních obyvatelek. „Dochází k vymílání a zeslabování hráze rybníka,“ dodává člen městské rady.

Starosta tvrdí, že na vážný stav hráze zastupitelé upozorňují stát, kterému patří, bez odezvy už mnoho let. Ten ho chce ale místo opravy prodat. „Stát by rybník prodal a nám by potom dělalo problém dohodnout se s novým nabyvatelem, jestli má osm milionů korun na nejnutnější opravy, aby to neohrožovalo lidi,“ argumentuje starosta Spáleného Poříčí Pavel Čížek. „Když jsou velké přívalové srážky, tak jde veškerá voda sem do rybníka a potom dál na Spálené Poříčí a obce pod námi,“ dodává místostarosta Spáleného Poříčí Jindřich Jindřich.

Ředitel úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových odmítá, že by jeho úřad postupoval nesprávně. „Obec v ohrožení v současné době není. My tam dodržujeme veškeré zákonné postupy, měříme vodu a pořizujeme fotodokumentaci,“ hájí se ředitel Ústavu pro zastupování státu ve věcech majetkových Karel Hála.

Podle Pavla Čížka by nejnutnější oprava stála osm milionů korun a zabránila by mnohem větším škodám. „Stát vlastní tento rybník šedesát let. Proto by se o něj měl postarat, aby neohrožoval majetky a lidi. Řeší se ekologické škody v řádu miliard a tady jde o osm milionů,“ uzavírá Pavel Čížek. Starosta ale věří, že stát nejprve rybník opraví a potom teprve prodá.

/*json*/{"map":{"lat":49.614449,"lng":13.604788,"zoom":10,"mapTypeId":"roadmap"},"markers":[{"lat":49.614449,"lng":13.604788,"type":"1","description":""}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/