Tání odkrývá znečištěné ulice metropole

Praha – Špína v pražských ulicích připomíná středověk, kdy venku před domy končily všechny splašky domácností. Tající sníh totiž odkryl leccos, především obrovské množství psích exkrementů. Obyvatelé bombardují radnice stížnostmi, aby se už konečně začalo uklízet. Speciálním firmám ale budou muset pomoct brigádníci a dokonce i vězni.

Hlavní město se během letošní zimy nedokázalo vypořádat se sněhem a náledím. Nyní sníh taje a Praha čelí dalšímu problému – psím exkrementům. Místo toho, aby majitelé psů výkaly svých mazlíčků sbírali a vyhazovali do košů, nechávali je celou zimu ležet ve sněhu.

Úklidové firmy tvrdí, že dokud mrzlo, a tak nemohly psí exkrementy sbírat. Teď ale pro změnu nestíhají a radnice pod náporem stížností obyvatel shánějí další pracovníky. Zástupce starosty MČ Praha 4 Václav Krištof informoval, že první březnový týden začnou pod dohledem čistit ulice také vybraní vězni.

„Každý den bude na ulicích uklízet maximálně deset vězňů, působit budou i v jiných městských částech,“ nechala se slyšet mluvčí Vězeňské služby Markéta Prunerová. Radnice Prahy 4 na úklid chodníků a cest v parcích nabere také asi 30 brigádníků z řad nezaměstnaných a bezdomovců, kterým narozdíl od vězňů za práci zaplatí 100 korun na hodinu.

I když to v mnoha ulicích ještě není vidět, čištění už zahájila také Technická správa komunikací. Tento víkend správa začne také s opravami výtluků na silnicích. Ty letos budou stát zhruba 120 milionů korun – dvakrát víc než vloni.