Krajská rada odvolala ředitele karlovarské nemocnice

Karlovy Vary - Rada Karlovarského kraje odvolala z funkce generálního ředitele Karlovarské krajské nemocnice Jiřího Fojtíka, současně byl odvolán i z představenstva. Podle mluvčí kraje je důvodem neuspokojivý ekonomický vývoj a loňské výsledky hospodaření nemocnice v porovnání s předchozím rokem. Fojtíkovi prý bylo nabídnuto místo ekonomického ředitele v nemocnici, v představenstvu ho nahradí radní kraje Jaroslav Borka (KSČM).

Mluvčí Jana Pavlíková podotkla, že Fojtík byl kdysi výkonem funkce generálního ředitele pouze pověřen s tím, že jeho působení je časově omezeno. „V podstatě tak bylo počínaje dneškem zrušeno jeho pověření k výkonu funkce.“ Na odvolání Fojtíka prý neměl vliv Lékařský odborový klub, který žádal Fojtíkův odchod.

Bývalý ředitel nechtěl rozhodnutí rady příliš komentovat, teď prý musí zvážit, jestli v nemocnici zůstane. „Domnívám se, že hospodaření bylo v pořádku vzhledem k situaci a zadání zřizovatele nemocnice,“ konstatoval Fojtík.

Za rok 2007 byla ztráta krajské nemocnice 122 milionů, o rok později 50 milionů a loni necelých 60 milionů korun. Plných 30 milionů korun z loňské ztráty ale dělají srážky pojišťoven za předešlý rok. Podle Fojtíka se v roce 2009 podařilo přijmout kolem stovky zaměstnanců, zejména zdravotních sester, kterých měla nemocnice nedostatek. „Zvýšili jsme objem poskytované péče a ušetřili jsme v materiálových nákladech a nákladech na služby,“ uvedl.

Nový ředitel se bude vybírat ve výběrovém řízení

Rada kraje chce připravit opatření, která mají vést ke zlepšení situace v nemocnici. Hejtman Josef Novotný (ČSSD) zdůraznil, že nedojde ke změnám struktury ani vlastnických vztahů. Představenstvo nemocnice teď připraví výběrové řízení na místo ředitele. Podle radního pro zdravotnictví Václava Larvy (ČSSD) nelze současné změny označit jako překvapivé, protože se s nimi už dříve počítalo.

V karlovarské nemocnici je napjatá situace už delší dobu. Neuklidnilo ji ani úterní kolektivní vyjednávání, na kterém se s vedením nemocnice dohodlo na platových podmínkách pět ze šesti odborových organizací, které působí v nemocnicích v Chebu, Sokolově a v Karlových Varech. Kolektivní smlouva má zaručit zachování platů na úrovni roku 2009. Přesto ve středu přibližně 200 zdravotníků proti vedení nemocnice protestovalo.

Karlovarská nemocnice
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24