Pardubický kraj řeší spor o nové onkologické pracoviště

Pardubice – Moderní soukromé lůžkové oddělení onkologie v pardubické nemocnici zůstává již několik měsíců mimo provoz. Důvodem je spor současného krajského vedení s vlastníkem zařízení, společností Multiscan, s.r.o. Nezájem o specializované pracoviště za 60 milionů korun má příčinu ve vystřídání představitelů kraje. Bývalé pravicové krajské vedení totiž výstavbu lůžkového oddělení onkologie Multiscanu schválilo, současné levicové však o něj dosud nestálo. Vedení v čele s hejtmanem Radkem Martínkem se však chystá předložit novou dohodu, která by neshody s firmou měla vyřešit.

Společnost Multiscan se specializuje na provoz moderních radiologických zařízení. Své onkologické ambulance již má v Chrudimi, Svitavách nebo Ústí nad Orlicí. Stejné zařízení mělo být podle původní smlouvy zřízeno také v Pardubicích, jak tvrdili zástupci kraje i nemocnice. Multiscan však podle nich zajistil moderní lůžkové oddělení a tím porušil vzájemnou dohodu. „Multiscan nemůže nárokovat něco, co nemá smluvně zabezpečeno,“ řekl v říjnu 2009 ředitel nemocnice Josef Šimurda. Zástupci Multiscanu proto rozhodli nově vybudovaný objekt uzavřít a odmítali se zabývat vyjednáváním.

Kvůli neshodám tak moderně vybavené specializované pracoviště zůstalo bez využití. Přitom pacienti krajské nemocnice se prozatím léčí ve staré oprýskané budově. „My chceme akorát, aby ty podmínky byly oboustranně výhodné,“ vysvětlil krajský hejtman Radko Martínek. Vyjednávání o otevření nového oddělení tak zatím vždy zkrachovala. Hejtmanství se však po dlouhém váhání rozhodlo nabídnout Multiscanu spolupráci. Martínek doufá, že nová verze smlouvy, kterou je kraj připraven firmě předložit v příštím týdnu, by měla vleklý spor definitivně vyřešit.

Nynější lůžkové oddělení v Pardubicích
Nynější lůžkové oddělení v Pardubicích