Požární čidla ochrání pacienty jihočeských nemocnic

České Budějovice - Požární čidla se objeví ve všech jihočeských nemocnicích. Zřizovatel, tedy kraj, tak reaguje na tragédii z českobudějovické interny, při které uhořela osmdesátiletá pacientka upoutaná na lůžko. O tamním požáru informovalo personál právě protipožární číslo.

Ohniskem nedávného požáru byl pokoj číslo 317. Dnes uvnitř dělníci dokončují poslední úpravy, zbývá nastěhovat postele a stolky a běžný provoz může začít. „Veškeré úpravy probíhají bez komplikací,“ hlásí vrchní sestra Pavla Havlišová.

Většina pokojů interny je již připravena. Malíři i elektrikáři už odešli, lůžka pacienti postupně zaplňují. „Trochu mi vadí ta barva, musíme více větrat. Jinak je to báječné,“ chválí nový vzhled pokojů pacientka interny Anna Sochrová. Oprava patra trvala dva týdny. „Celkové náklady nepřesáhnou šest set tisíc korun,“ podotýká mluvčí Nemocnice České Budějovice Jan Dušek.

Požár podle stále neoficiálních informací způsobila vadná zářivka. Její rozžhavený kus zapálil postel i s pacientkou. Policisté ale stále nevědí, zda žena nezemřela ještě před požárem. „Výsledky soudní pitvy budou policii známy v první dekádě příštího měsíce,“ říká mluvčí Policie ČR České Budějovice Regina Tupá. Jasné je, že krajská nemocnice teď do všech pokojů instaluje čidla ohlašující požár. „Očekáváme, že to bude do konce 1. pololetí,“ naznačuje Jan Dušek.

Podle zástupců kraje se situace už nesmí opakovat. Ve všech jihočeských nemocnicích teď připravují rozmístění dalších hlásičů. Například ve Strakonicích celá akce vyjde zhruba na pět set tisíc korun. „I když žádný předpis neukládá vybavení pokojů hlásiči, rozhodli jsme se, že postupně tato opatření přijmeme,“ vysvětluje náměstkyně jihočeského hejtmana Ivana Stráská.

Požár vypukl šestého února. Ošetřovatelky našly lůžko pacientky v plamenech. Na oheň personál upozornilo právě požární čidlo. Svá lůžka pak opustilo na třicet dalších pacientů.