Příbram schválila rozpočet plný pochybností

Příbram – Příjmová část se v Příbrami propadla o 80 milionů korun. Kontrolní výbor upozorňuje na řadu nesrovnalostí v rozpočtu, který město schválilo. Má se například prodávat městský majetek, zastupitelé ale přitom vůbec nevědí, který. Seškrtány byly také peníze na školství a pro příspěvkové organizace. Dar pro fotbalový klub ale zůstal.

Příbram musí letos počítat s napnutým rozpočtem. Kromě nekompromisních škrtů se radní rozhodli ve velkém prodávat městský majetek – zatímco vloni městu prodej vynesl 13 milionů, letos by to mělo být až 109 milionů korun. O jaký majetek ale přesně jde, vedení radnice tají.

Členka příbramského kontrolního a finančního výboru Marta Frýbertová potvrdila, že obsah položky neznají ani zastupitelé. Mluvčí Příbrami Jiří Kubík informoval, že vedení města nechtělo, aby došlo k nějakým spekulacím. Jde prý ale o majetek, který město ke svému provozu nutně nepotřebuje.

Zatímco většině příspěvkových organizací klesla podpora od města o 15 %, fotbalový klub 1. FK Příbram letos dostane navíc vedle obvyklé dotace mimořádný dar – téměř 2 miliony korun. Kritikům hlavně vadí, že když město poskytne dar, ztrácí nad penězi jakoukoliv kontrolu. Prezident 1. FK Příbram Jaroslav Starka však ujistil, že všechny peníze, které klub od města dostane, budou použity na mzdy trenérů, dopravu či na soustředění.

Školám na Příbramsku bude letos od města chybět čtvrtina peněz, dostali o 6 milionů méně. Jiří Kubík dodal, že školy musí na nové vybavení počkat, než přejde krize. Škrty se dotkly například i fungování technických služeb – na nákup nových strojů mohou letos zapomenout. Pokud se neobjeví mimořádné příjmy, budou muset počkat i opravy silnic po zimě.