Region Frýdlantsko se bojí Turówa

Liberec - Česká republika začala jednat s Polskem o elektrárně Turów. Společnost chystá v příhraničí stavbu nového bloku. Ministerstvo životního prostředí žádá po polské straně podrobnosti a dodržení nejpřísnějších ekologických norem. Starostové z Frýdlantska se vlivů elektrárny na okolí obávají a stěžují si na nedostatek informací.

Jedním z největších zdrojů elektřiny v Polsku je elektrárna Turów. Ta stojí pouze pět kilometrů za česko-polskou hranicí. Do roku 2016 tady má vyrůst nový blok s výkonem čtvrtiny Temelína. Současně se má rozšířit i povrchový hnědouhelný důl, který elektrárnu zásobuje. Už teď se horníci prokopali až na hladinu moře. „Měli by jít ještě o osmdesát metrů níž, takže máme velké obavy o spodní vody a o zásobování Frýdlantska vodou,“ netají se obavami předseda Svazku obcí mikroregionu Frýdlantsko Vladimír Stříbrný. „Ty podklady, které máme, jsou neúplné a my se zatím nemáme k čemu vyjádřit,“ přiznává radní Libereckého kraje pro životní prostředí Jaroslav Podzimek. „Projekt se týká revitalizace síly elektrárny na základě výstavby nového energetického bloku na místě likvidovaných jednotek,“ stojí v prohlášení vedení elektrárny Turów.

Ministerstvo životního prostředí se obává hlavně zhoršení kvality ovzduší. Oxidů síry by v něm po spuštění nového bloku podle předběžných informací mělo přibýt. Přitom právě emise polských elektráren v 80. letech zničily lesy Jizerských hor. „Nám se podařilo v tomto regionu oxidy síry výrazně snížit v uplynulých patnácti letech a bylo by velmi nešťastné, kdyby došlo k jejich navýšení,“ říká náměstek ministra životního prostředí František Pelc.

Ministerstvo žádá, aby elektrárna použila účinnější technologie. Silnější páky než odborné argumenty při společných jednáních ale nemá. „Chceme, aby to polská strana důkladně zvážila a v konečném důsledku to neznamenalo znehodnocení životního prostředí,“ dodává František Pelc.

Podle ministerstva životního prostředí stavba nového a modernějšího bloku nakonec může znamenat i zlepšení. Obavy z Turówa tak jsou možná zbytečné, i když vzhledem k nedostatku informací pochopitelné.

/*json*/{"map":{"lat":50.921315,"lng":15.078229,"zoom":9,"mapTypeId":"roadmap"},"markers":[{"lat":50.921315,"lng":15.078229,"type":"1","description":""}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/