Kladenské kardiocentrum bojuje o existenci

Kladno - Kladenské kardiostimulační centrum se bojí o svůj další osud. Podle ministerstva zdravotnictví totiž nespadá do nově vzniklé sítě vybraných center. Všeobecná zdravotní pojišťovna mu teď údajně kvůli tomu razantně seškrtala platby. Podle vedení nemocnice tak hrozí kardiocentru zrušení, a to by znamenalo pro pacienty centra vážné komplikace.  

Kladenské oddělení kardiostimulace si stěžuje, že mu vzniklá síť špičkových center bere peníze. A bojí se toho, že bude muset úplně skončit a pacienty posílat do Prahy. „V seznamu kardiocenter to naše není. Pakliže na tom seznamu není, tak pro pojišťovnu přestane existovat,“ hodnotí situaci náměstek pro lékařskou péči Oblastní nemocnice Kladno Vladimír Lemon. „Najednou, bez jakéhokoli předchozího upozornění, nám pojišťovna přestala platit péči, kterou tady vykonáváme,“ dodává vedoucí lékař kardiocentra Štěpán Novotný.   

Kladenské kardiocentrum funguje už dvacet let a každý rok mu přibývá více než dvě stě nových pacientů. O vzniklou situaci se začal zajímat už i Svaz pacientů ČR. Ten tvrdí, že jde o omezování dostupnosti péče. Podobný problém podle něj navíc řeší téměř všechny krajské nemocnice. „Jsou stížnosti z těchto krajských zdravotnických zařízení a my teď musíme vyzvat ministerstvo, aby zasáhlo do věci. Chceme také vyzvat sněmovnu a Senát, aby tu věc nepřipustily,“ naznačuje další kroky předseda Svazu pacientů ČR Luboš Olejár.   

Ministerstvo zdravotnictví se ale brání a tvrdí, že žádné rušení kardiocenter nehrozí. Jde jen o rozdělení různě náročných úkonů na různé typy pracovišť. „Centra se dělí podle toho, jak splňují personální, ale také technické a organizační požadavky, aby poskytovaná péče byla kvalitní,“ vysvětluje náměstkyně ministryně zdravotnictví Markéta Hellerová. „Pokud centrum například neprovádí operace kardiostimulátoru, tak tu samozřejmě neplatíme, jinak všechny úkony, co provede, proplácíme,“ dodává mluvčí VZP Jiří Rod. 

Podle ministerstva se navíc právě kladenské oddělení vůbec o zařazení do seznamu těch nejprestižnějších kardiovaskulárních center neucházelo.