Lázně Kynžvart se zařadily mezi přírodní léčivé zdroje

Lázně Kynžvart – Klimatické podmínky v Lázních Kynžvart na Chebsku jsou od února na seznamu přírodních léčivých zdrojů. Zařadilo je na něj ministerstvo zdravotnictví po dlouhodobém průzkumu. Ideálně čisté ovzduší tady zaručuje vysoká a stálá vlhkost vzduchu, kterou ovlivňuje Slavkovský les. Jedná se teprve o šestou lokalitu v České republice s tak kvalitním vzduchem.

O zápis zdejšího klimatu na seznam přírodních léčivých zdrojů vloni oficiálně požádala státní dětská léčebna. Ještě předtím musela splnit přísné podmínky. Náměstkyně pro zdravotní péči z ministerstva zdravotnictví Markéta Hellerová upřesnila, že šlo o minimálně pětileté sledování mikroklimatických podmínek, klimatologické studie či odborné posudky o stavu životního prostředí.

Ředitelka Dětské lázeňské léčebny Lázně Kynžvart Hana Hrušková uvedla, že Slavkovský les v podstatě brání tomu, aby větry ze západu i ze severu přinášeli do lokality jakékoliv exhalace. Například průměrná koncentrace polétavého prachu je v Kynžvartě až pětkrát nižší, než je povolená norma. Ještě lépe jsou na tom hodnoty oxidu siřičitého. Ovzduší v lázních od loňska monitoruje automatická meteorologická stanice.

Léčivý účinek klimatu se tu poprvé potvrdil už před 150 lety. V nedávné historii pak dětskou léčebnu prověřila epidemie černého kašle, která v Praze vypukla v roce 1950, jak informovala Hana Hrušková. Počet dětí s nemocemi dýchacích cest neustále roste, jen vloni se jich v Kynžvartu léčilo 1200. Průměrná délka pobytu je 37 dní.

/*json*/{"map":{"lat":50.0492029558,"lng":12.6068115234,"zoom":10,"mapTypeId":"roadmap"},"markers":[{"lat":50.010386718744,"lng":12.624664306641,"type":"1","description":""}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/
Malých pacientů v Dětské lázeňské léčebně Kynžvart ubývá.
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24