Historie rodu Buquoyů láká na hrad Rožmberk

České Budějovice - Hrad Rožmberk bude turistům přístupný i v zimě. Zavedením celoročního provozu se tak řadí k zámku Hluboká. Památkáři teď odemykají soukromé apartmány šlechtické rodiny Buquoyů, do kterých se lidé zatím nikdy nedostali. Restaurátoři je tři roky upravovali, od této nové prohlídkové trasy se slibuje i vyšší návštěvnost.

Jídelna, salon, pracovna a herna Buquoyů. Přesně tak vypadaly v druhé polovině devatenáctého století. Památkáři nyní dokončují poslední úpravy. „Trasa je vytápěná a v tuto chvíli tam máme kolem 14 °C,“ informuje kastelánka hradu Rožmberk Andrea Čekanová. 

Při opravě druhého patra památkáři postupovali podle dochovaných historických pramenů. Do pokojů tak vrátili například kulečník, klavír i soubor optických grafických listů, v pracovně je zpátky i rodinná korespondence. „Je to dopis J. W. Goetha hraběti Buquoyovi,“ dodává Ludmila Ourodová z Národního památkového ústavu v Českých Budějovicích.

Téměř osmdesát procent vybavení pokojů je původní. Některé kusy nábytku památkáři zakoupili, další si zapůjčili - například z Červené Lhoty nebo zámku v Jindřichově Hradci. Tři roky staré snímky ukazují původní stav. Pokoje ve druhém patře sloužili jako depozitář. Podle restaurátorů byla nejnáročnější práce na tapetách. Některé vrstvy byly značně poškozené. Část proto upravovali malířskou technikou. Nové podoby se dočkaly dveře i okna. „Předpokládáme, že touto novou prohlídkovou trasou přilákáme další návštěvníky,“ slibuje si od nové trasy Andrea Čekanová.   

Historický komplex jeho správci oficiálně otevřou 2. března. Dveře už zamykat nebudou, hrad se tak stává další jihočeskou památkou s celoročním provozem.