Česko bude mít vlastní přírodní rychlobruslařskou dráhu

Lipno - Česká republika bude mít vlastní rychlobruslařskou přírodní dráhu. Vzniknout by měla příští zimu na Lipně. Dnes se na tom dohodli zástupci kraje se starosty, kteří tak podle hejtmana Jihočeského kraje Jiřího Zimoly reagovali i na olympijské úspěchy Martiny Sáblíkové. Budoucí provozovatel dráhy odhaduje náklady na pět milionů korun. Zájem o tréninky a pořádání závodů už projevili například i rychlobruslaři z Nizozemska.

Jakmile přehrada zamrzne a tloušťka ledu přesáhne 10 centimetrů, vydá se na Lipno speciální rolba. Kraj společně se starosty nyní osloví podnikatele a zajistí peníze na její nákup. Dráha by měla mít standardní kvalitu, aby se na ní dalo stále trénovat. Několikrát denně ji proto bude upravovat i čtyřkolka s radlicí a kartáčem.

Jiří Zimola:

„Nevím, proč bychom tady nemohli mít další Sáblíkovou.“

Rychlobruslařská trať by měla mít oválný tvar a šířku kolem deseti metrů. Dlouhá by měla být přibližně 400 metrů. Zástupci nizozemského bruslařského sdružení už Lipno otestovali. Pokud to počasí dovolí, chtějí za rok uspořádat závody právě v Česku. „Počasí je dobré, led je v pořádku. Je teplo, ale závody určitě budou,“ řekla ČT organizátorka závodů Horma Aalbersová.

Podobná dráha byla především pro veřejnost na Lipně už v loňském roce, tehdy se na ní bruslilo devět týdnů. Na ledovou magistrálu, o kterou se starají dobrovolníci, přišlo téměř 60 tisíc lidí. Letošní sezona ale tolik úspěšná nebyla kvůli sněhové nadílce, která komplikovala odklízení, provozovatelé úpravu ledu asi po měsíci ukončili.

Rychlobruslařka Martina Sáblíková s medailemi z olympijských her ve Vancouveru
Zdroj: ČTK
Autor: Roman Vondrouš