Hradec Králové má jedno z nejmodernějších kin střední Evropy

Hradec králové – Návštěvnost většiny kin oproti loňskému roku poklesla. Výjimkou je ale artkino Centrál v Hradci Králové, které je dnes třetím nejnavštěvovanějším jednosálovým kinem v Česku. Ještě nedávno mu přitom hrozil zánik. Skupina nadšenců ale ukázala, že se dá konkurovat i multiplexům s několika promítacími sály. Do kina loni meziročně usedlo o deset tisíc návštěvníků víc. Podle náměstka primátora Hradce Králové Martina Soukupa (ODS) je technologické vybavení kina jedno z nejmodernějších ve střední Evropě.

Ještě v roce 2003 hrozilo kinu provozovanému městem uzavření. Skupina mladých lidí ale vše vzala do vlastních rukou a od základu celý koncept změnila. Nyní se v kině promítá především nekomerční, umělecká kinematografie. „Máme kolem 250 titulů za rok, ze sedmdesáti procent převažuje artová tvorba,“ řekl ČT ředitel Kina Centrál Hradec Králové Leoš Kučera.

Trojrozměrné snímky chce kino nabízet patnáctkrát do měsíce

Návštěvníky ale do kina lákají i moderní technologie. Nově mohou zajít například na třírozměrnou projekci. Jako první v Česku navíc v Hradci začali využívat digitální projektor s takzvaným 4K rozlišením. 3D projekce se nepromítají na klasické bílé plátno, ale využívá se takzvané stříbrné plátno. „Obvyklé digitální řešení kina nabízí rozlišení čtvrtinové,“ dodal zástupce dodavatele technologie Richard Jejkal.

Trojrozměrné snímky chce kino nabízet patnáctkrát do měsíce. „Byli bychom rádi, aby se během dvou měsíců vystřídaly vždy čtyři nové tituly,“ dodal Kučera. Provozovatelé navíc přichází i s nefilmovými projekty. Letos budou například pokračovat v přenosech z Metropolitní opery v New Yorku.

Kino
Kino