Vejprty zveřejnily jména dlužníků, úřad na ochranu údajů protestuje

Vejprty – Město Vejprty na Chomutovsku se rozhodlo zatočit s neplatiči. Jména a adresy těch, kdo neplatí nájemné v městských bytech, jsou zveřejněna v místních novinách a na úřední desce. Polovina z uvedených lidí tak začala problém se splácením řešit. Způsob vymáhání dluhů se ale nelíbí Úřadu pro ochranu osobních údajů.

Starostka Vejprt: Zákony chrání neplatiče a podvodníky

Většina bytů ve Vejprtech patří městu a peníze za bydlení mu chybí. Problém se táhne už roky. V současnosti lidé na nájemném dluží deset milionů korun. „My jsme se k dlužníkům chovali velmi vstřícně a velmi slušně, tak jak nám to ukládají zákony, které v této zemi chrání neplatiče a podvodníky,“ uvedla starostka Vejprt Jitka Gavdunová. Jenže dluhy přes prosby a domluvy dále narůstaly, tak se zastupitelé rozhodli, že dlužníky zveřejní.

Jenže s uváděním některých údajů ve vejprtských novinách a na úřední desce nesouhlasí Úřad pro ochranu osobních údajů. Uvedením adresy je prý dotyčný snadno identifikovatelný. Město si ale stojí za svým. Kdo chce bydlet, musí platit. Pokud ne penězi, tak vlastními údaji. Uvedení jména a adresy bydliště v případě, že nájemník nezaplatí, si pojistili nájemní smlouvou. „Tam je trošku diskutabilní, jestli ten souhlas je skutečně svobodný,“ domnívá se Nina Táborská z tiskového oddělení Úřadu pro ochranu osobních údajů.

I tak se ale městu opatření vyplácí. Polovina z neplatičů se už přišla domluvit na splátkovém kalendáři nebo rovnou zaplatila alespoň část dluhu. Kdo ale během tří měsíců neuhradí nic, může být podle starostky vystěhován.