Poslední analog na Plzeňsku dnes končí

Sušice - Dnes v noci definitivně skončí analogové zemské televizní vysílání v Plzeňském kraji. Poslední hlavní vysílač Svatobor u Sušice, který obsluhuje část Plzeňského a Jihočeského kraje, bude od pondělí vysílat už pouze digitálně. Půl roku už tento signál v oblasti přenášely České Radiokomunikace (ČRa) souběžně s analogovým. Po Žižkově, Krašově a Cukráku je Svatobor čtvrtým vysílačem velkého výkonu, který bude dále vysílat jen digitálně.

„Po územní oblasti Sušice pokračuje digitalizace územní oblastí České Budějovice. Ještě letos dojde také na Ústí nad Labem a Brno-město,“ uvedl národní koordinátor digitalizace Zdeněk Duspiva. Digitalizace televizního i rozhlasového vysílání bude v Česku ukončena v roce 2012, kdy má být pokryto pozemním digitálním signálem 99,6 procenta populace.

Přechod na digitální vysílání mohou lidé vyřešit kabelovou, satelitní nebo IPTV televizí (přes pevné linky) nebo zakoupením set-top-boxu či nového televizoru s vestavěným digitálním tunerem. Přechod se týká lidí, kteří přijímají analogové televizní vysílání pomocí antény, což je 80 procent občanů Česka. Nedotkne se těch, kteří využívají satelit, kabelový příjem nebo internet.

V Plzeňském kraji se dnes v noci přeruší také analogová transmise z vysílače Klatovy-Barák pro Klatovy. Přesný čas vypnutí určí televizní stanice ČT, Prima a Nova. Od pondělí bude možné chytit analogový signál v kraji pouze na několika málo místech, kde budou ještě několik měsíců fungovat analogové převaděče.

Přechodem na pozemní digitální vysílání získají lidé na Plzeňsku více programů, celkem 11. Signál má zhruba stejné porytí jako analogový; ČT musí ze zákona obsáhnout minimálně 95 procent území. Problematická místa se definitivně ukážou až po vypnutí „starého“ TV vysílání, kdy je ČRa změří a vyřeší, nejčastěji dokrývači. Problémy s vypínáním Svatoboru nastaly například v Nýrsku, kde ale televizní stanice a ČRa spustily dokrývač. Podobně tomu bylo v nedalekých Nemanicích na Domažlicku po vypnutí Vraního vrchu v roce 2007, kde vůbec poprvé, už v listopadu 2006, začala v Plzeňském kraji vysílat digitální televize. Loni v říjnu skončil analog na největším vysílači Krašov na Plzeňsku.

Podle Rostislava Starého, mluvčího projektu digitalizace, zpečetí analogovou tmu na Sušicku speciální poštovní razítko s motivem maskota digitalizace Digiboye. Budou jím označeny dopisy či balíčky podané na poště v Sušici, která má výjimečně otevřeno také dnes od 08:00 do 12:00.