Obecní „válka“ o veřejné osvětlení

Litoměřice - Část obce Lhotka nad Labem na Litoměřicku bývá večer a v noci po tmě. Důvodem je spor o veřejné osvětlení. To totiž před třinácti lety postavila sousední obec Malé Žernoseky. V současné době ale Lhotce nabízí jeho odkup. Vedení obce s tím nesouhlasí a navíc sousedům účtuje peníze za zábor veřejného prostranství.

„Začalo to v roce 1997, kdy obce ještě nespojovala zástavba rodinných domů. Jednalo o osvětlení mimo zastavěnou část mezi obcemi, v polích. My jsme tehdy sledovali hledisko bezpečnosti lidí, kteří se pohybovali v tomto území,“ vysvětluje vzniklou situaci starosta Malých Žernosek Petr Liška. 

Na osvětlení za tři sta tisíc korun tehdy Lhotka přispěla zhruba sto třiceti tisíci korunami. Na další provoz už ale obec Malé Žernoseky nechce dát ani korunu. Dnes stojí ve Lhotce rodinná zástavba. Proto jí nabízí odkup lamp, a to také za sto třicet tisíc korun. Lhotský starosta ale o tom nechce ani slyšet. Jeho zástupce navíc tvrdí, že bude levnější, když si obec postaví lampy nové. „Malým Žernosekám zaplatíme tu část, kterou požadují, a ještě budeme muset udělat vlastně propojení na naše osvětlení,“ říká místostarosta Lhotky nad Labem Miloslav Toušek. „Ta svítidla samotná jsou pěti až šestinásobně dražší, takže úspory na investicích v žádném případě nepředpokládám,“ uvádí Petr Liška. 

Stejný názor má i lhotská opozice. „Já to chápu jako ušlechtilou věc, která je nabízená zhotovená,“ říká Stanislav Beneš za Sdružení Pro Lhotku 2006. 

Podle vedení Malých Žernosek sousedi nechtějí zaplatit, nechtějí s nimi dokonce ani mluvit, a proto Žernosečtí osvětlení vypnuli. Protiúder ale na sebe nenechal dlouho čekat. „Obec Lhotka nám vyhrožovala, že nám pošle tisíc korun denně za zábor veřejného prostranství, takže za prosinec to dělalo třicet jeden tisíc a za leden to samé,“ uzavírá Petr Liška. 

Obě strany sváru se zřejmě nakonec obrátí na soud.

/*json*/{"map":{"lat":50.533657,"lng":14.051109,"zoom":12,"mapTypeId":"roadmap"},"markers":[{"lat":50.533657,"lng":14.051109,"type":"1","description":""}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/