Evropské peníze zachrání rozhlednu na Klínovci

Karlovy Vary - Unikátní věž s rozhlednou na nejvyšším vrcholu Krušných hor Klínovci se konečně podaří zachránit. Boží Dar získal potřebné dotace z fondů přeshraniční spolupráce. Osmiboká věž bude ještě letos rozebrána a pak opět sestavena z původních kamenných a dřevěných prvků. Radnice na Božím Daru tak získá další turistickou atrakci.

Kamenná věž s rozhlednou z roku 1884 je už několik let ve velmi špatném stavu. Boží Dar začal s její rekonstrukcí v roce 2006. Po odkrytí omítky ale dělníci zjistili, že se stavba uvnitř rozpadá a budou ji muset rozebrat. Původně plánovaných dva půl milionu korun by tak ale nestačilo. Další peníze se radnici podařilo sehnat až v tomto roce. „Na samotnou věž půjde patnáct milionů korun. Dojde na postupnou demontáž jednotlivých kusů zdiva. Jde o čistě ruční práce, proto to má také takové ceníkové ohodnocení,“ přibližuje rekonstrukci koordinátorka evropských projektů Městského úřadu Boží Dar Olga Zámostná.

Rekonstrukce začne už letos v létě a potrvá tři roky. Radnice zároveň nechá opravit přístupovou cestu k věži a vybuduje šedesát parkovacích míst. „V programu přeshraniční spolupráce Cíl 3 se českým partnerům - tedy obcím Boží Dar a Loučná - podařilo získat celkem 1,6 milionů eur,“ uvádí mluvčí Krajského úřadu Karlovarského kraje Jana Pavlíková.

To je asi čtyřicet milionů korun. Loučná pod Klínovcem si za část peněz koupí rolbu a třetí partner, německá obec Breitenbrunn, vybuduje nové parkoviště a informační systém. Starostové se shodují, že bez přeshraniční spolupráce by na řadu projektů nikdy neměli. „Máme teď lepší dopravní spojení, společně upravujeme běžecké stopy a hlavně dáváme práci i řemeslníkům a drobným podnikatelům,“ chválí si společné projekty starosta Breitenbrunnu Ralf Fischer. „Česko-saský program je určen třem krajům, které se o tu částku musí rozdělit. Takže soutěž těch projektů je dosti velká,“ připomíná Olga Zámostná.

Do roku 2013 je na společné přeshraniční projekty připraveno téměř dvě stě deset milionů eur, z toho třetina připadá na českou stranu.

/*json*/{"map":{"lat":50.410864,"lng":12.922862,"zoom":11,"mapTypeId":"roadmap"},"markers":[{"lat":50.410864,"lng":12.922862,"type":"1","description":""}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/