Regionálním nemocnicím docházejí peníze

Hradec Králové - Regionálním nemocnicím, často zadluženým, docházejí peníze na provoz. Někde omezují péči, jinde zavírají celá oddělení. Na podporu krajů se příliš spoléhat nemohou. Například ve Vimperku nakonec pomohla firma z ciziny. Podle Asociace menších nemocnic čeká podobný osud i další léčebny.

Broumovská chirurgie vzkázala pacientům, kteří přišli na plánované operace, aby kvůli ukončení operací nechodili. Královéhradecký kraj zavřel sály: oficiálně kvůli závadě elektroinstalace. „Dalším důvodem je i to, že se uvažuje k 30. červnu ukončit činnost chirurgického oddělení v Broumově vzhledem k tomu, že provozování sálů je absolutně neekonomické,“ vysvětluje neočekávaný krok krajská radní pro zdravotnictví Jana Třešňáková.  

Stejný osud čeká také chirurgii v Opočně. Hlavním motivem těchto opatření je skutečnost, že kraj takto uspoří celkem dvacet čtyři miliony ročně. Podobné dilema řešili i v jižních Čechách. Vimperská městská nemocnice měla dluh ve výši šestnácti milionů korun. Na provoz už nebylo a ani kraj pomoct nechtěl. Spása přišla z Británie. Na dvacet pět let si celou nemocnici pronajala soukromá firma. Pro město je to podle starosty Pavla Dvořáka velká úleva.  

A soukromníci mají na jihu Čech cestu otevřenou i k dalším ztrátovým zdravotnickým zařízením. „Takovým zařízením může být ještě léčebna dlouhodobě nemocných ve Volyni. O ní víme, že má problémy,“ říká náměstkyně hejtmana Jihočeského kraje Ivana Stráská. 

Problémy s udržením péče letos čekají desítky nemocnic. „Naši členové, kterých je sto třicet, nám avizují, že začínají mít ekonomické i personální problémy z důvodu úhrad za poskytnutou zdravotní péči, takže přibudou další problémová zařízení,“ informuje Eduard Sohlich z Asociace českých a moravských nemocnic.   

Podle ministerstva zdravotnictví ale péče zatím ohrožena není. Jen komfort z blízkosti zdravotnických zařízení lidem ubude. Navíc samotné rozhodnutí je vždy na zřizovateli. „Města a kraje musí zvážit velmi pečlivě na lékařských vahách, jak budou postupovat, aby dostupnost a kvalita zdravotnické péče byla pro pacienty zachována,“ upozorňuje tiskový mluvčí ministerstva zdravotnictví Vlastimil Sršeň. 

Navíc je podle ministerstva zdravotnictví v Česku nadbytek lůžek akutní péče a současný počet nemocnic je neufinancovatelný.

/*json*/{"map":{"lat":50.58519,"lng":16.331951,"zoom":11,"mapTypeId":"roadmap"},"markers":[{"lat":50.58519,"lng":16.331951,"type":"1","description":""}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/