Projektu splavnění Labe svítá na lepší časy

Pardubice - Splavnění Labe do Pardubic, které prosazuje Pardubický kraj, má novou naději. Spory mezi ekologickými sdruženími, která jsou proti, se přitom táhnou už deset let. Stavbu vodního díla v Přelouči, která je ke splavnění nutná, opakovaně nedoporučily krajské soudy, a tak Ředitelství vodních cest sáhlo ke kasační stížnosti. A Nejvyšší správní soud ČR mu teď vyhověl.

Lodě plující po Labi do pardubického přístavu jsou zatím jen fikcí a přáním úřadů. Kritiky projektu teď zklamal Nejvyšší správní soud ČR. Zrušil skupinu verdiktů hradeckého krajského soudu o stavbě kanálu u Přelouče. „Krajský soud bude muset ve svých rozhodnutích přihlédnout k právním názorům Nejvyššího správního soudu,“ uvádí mluvčí soudu František Emmert. 

Pardubická pobočka krajského soudu předloni vyhověla žalobám Dětí Země a sdružení Svoboda zvířat. Ochránci přírody se obávají devastace území s chráněnými živočichy. „Stát už do projektové přípravy investoval asi osm set milionů korun. Podle našeho názoru je to ale slepá cesta, protože si měl zjistit, zda neexistuje lepší varianta a mohl se tak vyhnout Slavíkovým ostrovům, které jsou nejcennější oblastí v okolí,“ říká Miroslav Patrik z organizace Děti Země. 

Pro Pardubický kraj je splavnění Labe v kombinaci s budoucím logistickým centrem prioritou. „Na tahu je teď Ředitelství vodních cest. My zase musíme jednat s ministerstvem dopravy a s dalšími, aby se v této nové situaci optimálně rozhodlo,“ uvádí náměstek pardubického hejtmana Roman Línek. „Plavebním stupněm v Přelouči by se Pardubice napojily na síť evropských vodních cest a tím i na celou Evropu,“ vysvětluje význam projektu Michael Skalický z firmy Přístav Pardubice. 

Vedení kraje rovněž odmítá, že by šlo o megalomanský projekt a po vodě by nebylo co vozit. „Ta stavba může být i příležitostí, jak se dostávat ven z ekonomické krize,“ uzavírá Roman Línek.  

Úřady i ekologičtí aktivisté ještě čekají na veřejné zdůvodnění verdiktu Nejvyššího správního soudu ČR. Jisté je, že zdlouhavé a složité spory o splavnění Labe zdaleka nekončí.