Radouňské baby si prosadily alej soch

Radouň (Severočeský kraj) – Obyvatelé Radouně, součásti města Štětí, se odmítli rozloučit s nevyléčitelně nemocnými stromy, které proto bylo nutné pokácet. Místní sdružení žen Radouňské baby přišlo s nápadem, který si nakonec prosadilo - staré jasany zůstanou na svém místě alespoň jako sochy. Skulptury ve stromořadí mají po ukončení úprav symbolizovat celý životní cyklus člověka od zrození přes dospívání až po stáří. Hotovo by mělo být během letních měsíců.

Jedinou stopou po letitých jasanech měly být pařezy. Jenže kácení bylo odloženo, na konci roku na něj nezbyly peníze. Než se našly, zasáhly Radouňské baby. „Ty stromy tu žijí a rostou s námi. Něco pamatují, tak jako my,“ uvedla Radouňská baba Hana Havířová. Radouňské baby prosadily, že ze stromů zbudou dvou- až třímetrová torza jako základ pro budoucí sochy, symbolizující věčný koloběh života. „Nelíbilo se nám, že by měly skončit jenom někde v komíně,“ dodala Hana Havířová. Řezbář David Fiala doplnil: „Podél silnic je vidět, jak se kácejí stromy, jako by to byli naši nepřátelé. A tady chtějí stromy zachovat. Jako kdyby s nimi žili.“

Řezbář Fiala, kterého ženy z Radouně oslovily, s přijetím zvláštní zakázky dlouho váhal. Dnes už však mluví o tom, že do podzimu by mohlo být hotovo: „Všímal jsem si lidí, kteří se chodili dívat, co se tam děje. Všichni byli tou myšlenkou nadšeni a tak i já jsem nyní nadšený.“ Úspěch celého projektu už závisí na jediném - jak rychle se najdou peníze. Radouňské ženy zatím počítají především s veřejnou sbírkou. „Město vychází vstříc místním částem, určitě se jim tedy bude snažit pomoci,“ prohlásil místostarosta města Štětí Petr Domorázek (ODS).

Jak to vypadá, stromy, na které byli lidé v Radouni zvyklí od malička, by jim mohly dělat společnost nadále. Protože - jak tvrdí řezbář David Fiala - dobře ošetřovaný a udržovaný jasan vydrží léta.

/*json*/{"map":{"lat":50.479522,"lng":14.396869,"zoom":12,"mapTypeId":"roadmap"},"markers":[{"lat":50.479522,"lng":14.396869,"type":"1","description":""}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/
Obyvatelé Radouně, součásti města Štětí, se odmítli rozloučit s nevyléčitelně nemocnými stromy, které proto bylo nutné pokácet.
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24