Jablonec se potýká s dopady sněhové kalamity

Jablonec nad Nisou - Čtyři a půl měsíce po první sněhové kalamitě této zimy se Jablonec nad Nisou ještě nedokázal vyrovnat s jejími následky. S odtáváním sněhu tam teprve začínají sčítat škody na poškozených stromech. Už teď je ale jisté, že výsadba nových stromů bude stát miliony. Město chce získat peníze i z veřejné sbírky.

Sedmnáctý říjen 2009 byl již druhým dnem, kdy v Jablonci nad Nisou hustě sněžilo. Pro listnaté stromy ale přišla zima příliš brzy, ještě nestačily opadat. Pod tíhou mokrého sněhu se lámou větve. „Letošní zimu to přišlo velmi brzy. Nikdo ze starousedlíků nepamatuje, že by napadlo sedmdesát pět centimetrů sněhu za jeden a půl dne,“ říká ke kalamitě předseda komise na ochranu životního prostředí v Jablonci nad Nisou Vladimír Jiříček.

Účet za říjnovou kalamitu se jen v Jablonci vyšplhal na deset milionů korun, a to hlavně kvůli popadaným stromům a větvím. Další miliony teď bude stát alespoň částečná obnova zeleně ve městě. Radnice žádá o pomoc samotné obyvatele a firmy. „My sháníme velice těžce peníze na ošetření dřevin, zdravotní řezy a zabezpečení. Uříznout větev není jen tak. Jde také o to, aby ten strom dál nehnil,“ vysvětluje místostarosta Jablonce nad Nisou Lukáš Pleticha. „Prioritami jsou především zahrady mateřských škol, veřejné parky, aleje a stromořadí,“ vypočítává mluvčí Městského úřadu v Jablonci nad Nisou Jana Fričová.

S následky dvoudenního intenzivního sněžení se ale budou městské parky a ulice vyrovnávat ještě roky. „Budeme se s tím srovnávat několik let, bohužel většina stromů je nenávratně poškozena,“ konstatuje Vladimír Jiříček.

Podle radnice mají lidé už teď zájem přispět na obnovu veřejné zeleně a parků. Město ale stihne vyhlásit sbírku nejdříve v květnu.

/*json*/{"map":{"lat":50.724908,"lng":15.169398,"zoom":11,"mapTypeId":"roadmap"},"markers":[{"lat":50.724908,"lng":15.169398,"type":"1","description":""}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/