Karlovarská opozice napadá tendr na stavbu bazénu

Karlovy Vary - Stavba plaveckého bazénu v Karlových Varech, který má být součástí multifunkční haly, se o několik měsíců zdrží. Radní tamního magistrátu totiž odkládají výběrové řízení na jeho vybudování, protože podmínky tendru začal prověřovat Úřad pro ochranu hospodářské soutěže. Opozice navíc tvrdí, že podmínky tendru znevýhodňují menší firmy.

Vedení města neví, kdo a proč si na přípravu výběrového řízení stěžoval. Opoziční zastupitelé za problémem vidí nestandardní podmínky pro firmy, které se chtějí o zakázku za tři sta milionů ucházet. „Podmínka tendru, že firma musí mít obrat do výše jedné miliardy obratu a příslušný počet zaměstnanců, je naprosto diskriminační ukazatel, který absolutně nesouvisí se stavbou bazénu. Samozřejmě, že mě to vede jedině k tomu, že zakázka je opět pro někoho připravena,“ uvádí své námitky opoziční zastupitelka Monika Makkiehová. „Menší stavební firmy tady z okolí se za těchto podmínek prakticky k zakázce nemohou dostat,“ dodává její kolega Jiří Kotek.

Náměstek primátora se brání. Město musí mít jistotu, že vítěz výběrového řízení stavbu dokončí. Musí to tedy být silná společnost. „Při rekonstrukci bazénu na Růžovém vrchu zkrachovala společnost a my jsme pak zhruba o rok později rekonstrukci dokončovali. Samozřejmě za mnohem vyšší finanční náklady,“ upozorňuje na možné riziko náměstek karlovarského primátora Petr Keřka.

Zastupitelé sice schválili žádosti o dotace na stavbu bazénu, s dalšími kroky ale budou muset počkat. Antimonopolní úřad teď prověřuje, jestli město přísnými podmínkami pro vstup do výběrového řízení mohlo porušit zákon. „Vyžádali jsme si zadávací dokumentaci, kterou v současné době prošetřujeme zejména z hlediska kvalifikačních kritérií,“ informuje mluvčí Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže Kristián Chalupa.

Úřad už v minulosti městu udělil půlmilionovou pokutu za neprůhlednou přípravu výběrového řízení na stavbu multifunkční haly. Magistrát se proti rozhodnutí ale stále brání.