Liberec buduje alternativu k hospicům

Liberec - Liberecký kraj buduje v nemocnicích speciální pokoje pro nevyléčitelně nemocné. Poskytne v nich služby hospice, který v kraji chybí, i když se o jeho stavbě mluví už deset let. Navzdory předvolebním slibům na něj totiž pořád nezbývají peníze. Přesto se s vybudováním hospice v Libereckém kraji stále počítá.

Klidný pokoj zařízený pro umírajícího člověka i jeho nejbližší v Libereckém kraji dosud neexistoval. První takový v Krajské nemocnici Liberec kromě zdravotní péče a soukromí nabízí i služby psychoterapeutky. „Jestliže umožníme, aby umírající zůstal s rodinou, tak rodině pomůžeme. Rodina bude mít pocit, že pro umírajícího udělala maximum. Já si myslím, že je to nejlepší pocit, který může být,“ říká primářka oddělení geriatrické a následní péče Krajské nemocnice Liberec Alena Jiroudková.

Rodinné pokoje vzniknou ve všech čtyřech bývalých okresních nemocnicích, po Liberci v Semilech, Jablonci nad Nisou a České Lípě. „Jde o využití dispozičních prostor nemocnice a komfortu, který jsme schopni nabídnout,“ uvádí ředitel Nemocnice s poliklinikou Česká Lípa Petr Chmátal. „Je to vůbec poprvé, kdy Liberecký kraj ve svém rozpočtu uvolnil částku 1,5 milionu na podporu těchto rodinných pokojů,“ dodává radní Libereckého kraje pro sociální věci Pavel Petráček.

Rodinné pokoje nahradí služby neexistujícího hospice. Jeho stavba, před krajskými volbami jedno z hlavních témat sociální demokracie, se odkládá. Pro hospic chybí personál a peníze. „Výstavba hospice se odhaduje na 90 milionů korun a roční provoz na 25 milionů korun. Teď není doba, kdy si můžeme dovolit tyto prostředky z rozpočtu uvolnit,“ přiznává Pavel Petráček.

V České republice funguje čtrnáct hospiců. Zatím chybí i na Vysočině a v Karlovarském kraji. Se stavbou hospice Liberecký kraj počítá i nadále, i když o termínu již nemluví. I potom ale rodinné pokoje v nemocnicích jako součást péče o nevyléčitelně nemocné pacienty zůstanou.