Karlovarští možná budou o vstupu lázní do UNESCO hlasovat v referendu

Karlovy Vary – Obyvatelé Karlových Varů možná budou rozhodovat o zápisu města na seznam UNESCO v referendu. Náměstek primátora je prý připraven takovou možnost navrhnout kvůli vyhrocené situaci ve městě. Podle opozičních politiků ale vedení radnice nechce zapsat na seznam památek centrum lázní, aby neztratilo vliv na stavební rozvoj. Organizátoři petice chtějí donutit karlovarské politiky, aby problém řešili už na dubnovém jednání zastupitelstva.

Rada města nechce na seznam zapsat celé centrum Varů, ale jen vybrané stavby. Proti tomu je ale asi 1500 signatářů lidovecké petice, která žádá, aby radní stáhli doplňující podmínky pro zápis. „Sen nejen Karlových Varů, ale také Mariánských Lázních a Františkových Lázní je tímto zásadně ohrožen,“ vysvětluje člen petičního výboru Marek Poledníček (KDU-ČSL). 

Na seznamu zvláště chráněných památek měla být lázeňská města zapsána jako tzv. lázeňský trojúhelník. Podle náměstka primátora Tomáše Hybnera (ČSSD) je ale vnitřní lázeňské území velmi rozlehlé a politici prý neznají podmínky a povinnosti, které by zápis do UNESCO přinesl. 

Opoziční zastupitelé tvrdí, že radní odmítají plošný zápis centra lázní na prestižní seznam z vypočítavosti. Další výstavba by se totiž řídila přísnými pravidly mezinárodní organizace. „Jsou tam stále lukrativní lokality, se kterými se dá nakládat a v momentě, kdy máte přísnou regulaci nebo kontrolu, tak ty možnosti s manipulací a spekulací těchto lokalit jsou velmi omezeny,“ domnívá se opoziční zastupitel Petr Kulhánek (KOA). 

Drážďany jsou prý varovným příkladem

Tomáš Hybner se ale brání, město prý stojí před zásadním rozhodnutím, které může ovlivnit další rozvoj lázní. „Já osobně jsem připraven i v případě jakéhokoliv nedorozumění nebo nepochopení této věci požádat o referendum ve městě,“ uzavřel náměstek.

Být na prestižním seznamu památek UNESCO je sice pro město dobrou reklamou, přísná pravidla by ale mohla prodražit rekonstrukci a ohrozit novou výstavbu, tvrdili už dříve karlovarští radní. „Podívejte se třeba na Drážďany, kde město postavilo potřebný dopravní most přes řeku a najednou je ze seznamu vyškrtnuto,“ podotkl primátor města Werner Hauptmann (ODS).