Muzeum v Písku rozezní staré magnetofony, rádia a televize

Písek – Návštěvníci Prácheňského muzea v Písku mohou zavzpomínat na svá stará rádia, magnetofony nebo televize. Výstava „Cestou zvuku aneb Proč to mluví, proč to hraje“ představuje sbírku konzervátora Jiřího Kloboučníka, který je zároveň zaměstnancem muzea. Lidé se ale dozví i to, jak se například v uplynulých 150 letech zvuk zaznamenával, čím se reprodukoval a jak se přenášel. Výstava potrvá až do 23. května.

Vedle starých rádií a televizí čekají na návštěvníky i vinylové desky s hudbou světových interpretů, historické gramofony nebo hrací strojky a fonografy. Zatím naposledy rozšířil Jiří Kloboučník svoji sbírku před pár týdny. Z půdy písecké cukrárny se mu podařilo získat staré salónní gramorádio.

Pan Kloboučník sbírá staré zvukové nosiče už čtyřicet let. Na své si proto přijdou i pamětníci, kteří mohou v muzeu s nostalgií vzpomínat na dobu, kdy se u rádia nebo televize soustředěně sedělo a lidé sledovali drobný černobílý obraz. „S trochou nadsázky jde říct, že pan Kloboučník je také exponátem této výstavy, protože bez něj by výstava asi těžko existovala,“ dodal ředitel Prácheňského muzea v Písku Jiří Prášek.

Výstava starých rádií a desek
Výstava starých rádií a desek