V Krkonoších zřejmě žije několik rysů

Vrchlabí (Trutnovsko) - V Krkonoších zřejmě žije nebo jimi občas prochází několik rysů ostrovidů. Svědčí o tom stopy, které po sobě šelmy v minulých týdnech a měsících zanechaly. Minulý týden byl dokonce rys ve východních Krkonoších spatřen. Ochranáři dnes přímo v terénu hledali stopy rysa, ale bez úspěchu. Na základě předchozích poznatků jsou ale přesvědčeni, že minimálně čtyři šelmy na území Krkonoš žijí. Rys má teď období páření, a prochází tak teritoria samic, denně to mohou být i desítky kilometrů. V krkonošských lesích se vyskytoval ještě v 18. století, od začátku 19. století byl ale považován za vyhynulého.

V reakci na množství nálezů stop a očitá pozorování dnes ochranáři v západních Krkonoších a v Jizerských horách hledali stopy velkých šelem. „Vyrazili jsme pěšky či na sněžnicích po různých cestách. Zaměřili jsme se na sledování stop, ale také na hledání trusu či značkovacích a drbacích míst,“ uvedl ředitel správy parku Jan Hřebačka.

Přestože středeční sněžení vytvořilo pro stopování zvířat téměř ideální podmínky, staré stopy byly většinou zasypány. Pátrači nalezli množství stop, většinou ale od vysoké zvěře, žádná z nich nemohla být jednoznačně prohlášena za nález stop rysa ostrovida. „Zatím stále nemáme jistotu, zda rysi pouze migrují, nebo se zde už usazují. Tyto pochybnosti rozptýlí až pár rysů, který zde vyvede mladé,“ uvedl Hřebačka.

Obyvatelé hor ani turisté se rysa bát nemusí

Prvním jasným důkazem výskytu rysa v Krkonoších byl loni v říjnu nález zabité srny, a to způsobem typickým pro rysa. „Pak následovaly další nálezy pobytových stop této kočkovité šelmy,“ uvedl mluvčí Krkonošského národního parku Radek Drahný. Obyvatelé hor ani turisté se ale bát nemusí. „Rys není pro člověka nebezpečný. Navíc je tak plachý, že jej málokdo uvidí,“ dodal Hřebačka.


Rys ostrovid je silně ohrožený druh kočkovité šelmy, která žije v oblastech smíšených a jehličnatých lesů středních a vyšších poloh, pokud možno s bohatým podrostem a skalními útvary, málo dotčenými lidskou činností. V Česku se vyskytuje například na Šumavě či v Beskydech.