Karlovarští hledají manažery do zdravotnictví

Karlovy Vary - Radní Karlovarského kraje hledají manažery, kteří by dokázali vyvést z krize tamní nemocnici. Zdravotnické zařízení je ve ztrátě, lékaři jsou nespokojení a prohlubuje se rivalita mezi zdravotníky v Karlových Varech a Sokolově. Nedostatek peněz provází karlovarskou nemocnici již řadu let a veškeré pokusy o nápravu zatím selhaly.

Před časem chtěli karlovarští lékaři protestem zabránit snižování platů a odsoudili odvolání lékařského ředitele a jeho náměstka. To se ale nelíbilo zdravotníkům v sousedním Sokolově, kteří odvolání přivítali. „Karlovarská krajská nemocnice je složená ze tří nemocnic, ale Sokolov je samostatná jednotka. Ta má svůj názor na tyto věci, který není vždy shodný s názorem karlovarských lékařů,“ vysvětluje náměstkyně pro lékařskou péči sokolovské nemocnice Zuzana Fialová. „Já jsem tu petici samozřejmě četl a považuji ji za nehoráznou reakci,“ reaguje bývalý náměstek lékařského ředitele Karlovarské krajské nemocnice Roman Brázdil.

Bývalý náměstek pro lékařskou péči trvá na svém názoru, že kraj nemá peníze ani lidi, aby udržel všechny tři nemocnice na špičkové úrovni. Sokolov dál žádá větší samostatnost a možnost rozhodovat o náboru nových zaměstnanců. „Porostou tak náklady a mzdové náklady jsou přece součástí ekonomiky,“ argumentuje karlovarský radní pro zdravotnictví Václav Larva.

Kvůli propadu v hospodaření nemocnice kraj odvolal i generálního ředitele. Kdo vyvede nemocnici z krize, není jasné. „My hledáme manažery, kteří budou spjatí s tímto regionem. Nebudou to moci tak snadno zabalit a nechat nám tady jen dluhy,“ naznačuje představu hejtman Karlovarského kraje Josef Novotný.

Vedení kraje chce napjatou situaci mezi zdravotníky sousedních nemocnic zklidnit. „Je potřeba svolat všechny zástupce nemocnic k otevřenému jednání,“ uvádí náměstek karlovarského hejtmana Jaroslav Borka.

V budově krajského úřadu se proto politici a zdravotníci sejdou už patnáctého března.