Dostavba pražské čističky má zpoždění, dotace z EU mohou propadnout

Praha – Nestihne-li Praha bleskurychle zareagovat na připomínky expertů z Evropské unie, může přijít o šest miliard korun určených na dostavbu a opravu čističky odpadních vod na Císařském ostrově. Stavba zatím vůbec nezačala, přitom měla vznikat už loni. Navíc Praha musí ještě zohlednit požadavky EU, jinak může přestavba čističky skončit u evropského soudního dvora.

Experti z Evropské unie připomínkovali přestavbu čističky už třikrát. Nelíbí se jim jednak podoba projektu, ale také to, že má město uzavřenou dlouhodobou smlouvu s provozovatelem čističky. Až do roku 2028 je objekt v péči firmy Veolia.

S výhradami k projektu se netají ani opozice. „Jedná se o projekt příliš velké kapacity, je příliš finančně náročný. Není vyřešená kalová koncovka, to znamená, jakým způsobem se bude nakládat z odpadem z čistírny,“ shrnul zastupitel Miroslav Poche.

Dostavba čističky - 20 miliard

Dostavba čističky má stát 20 miliard korun a Praha potřebuje evropskou dotaci. Město samo nemá dost peněz. Primátor Pavel Bém je přesvědčen, že o peníze nakonec nepřijde. „Uděláme všechno proto, aby byl financován z fondu EU,“ uvedl.

Práce ale dosud nezačaly a projektové přípravy byly dokončeny teprve nedávno. Přitom se mělo stavět už loni. „Jsem přesvědčen, že letos nejen rozhodneme, ale začne se i stavět,“ sdělil ovšem primátor Bém.

Pokud metropole připomínky k přestavbě čističky nevyřeší, může celá záležitost skončit dokonce až u evropského soudního dvora, a navíc Praha může dostat od Inspekce životního prostředí pokutu.