Náborem pojištěnců se podvodnice propracovaly k vězení

České Budějovice – Dva roky vězení hrozí dvěma náborářkám z jižních Čech za podvody se zdravotním pojištěním. Agresivní náborovou akcí nelegálně  přeregistrovaly k jiné zdravotní pojišťovně přes tři stovky lidí, nikdo z nich o tom neměl nejmenší tušení. Pracovnice náborové agentury tak ve snaze ulovit co nejvíce nových pojištěnců porušily etický kodex, který přijal Svaz zdravotních pojišťoven. Policie obvinila ženy hned ze dvou trestných činů. V Česku jde o nejrozsáhlejší  podvod tohoto typu.

O nic nežádali, nic nepodepsali. Přesto loni dostaly stovky lidí v jižních Čechách novou kartičku pojištěnce a dopis, který jim přikazoval ohlásit změnu zdravotní pojišťovny u obvodního lékaře. „Podpis na tom papíru není můj, nikdo za mnou nebyl. Byla jsem opravdu v šoku,“ rozčilovala se v červenci 2009 poškozená klientka. Už první příjemci se obrátili na policii a vše vygradovalo po zveřejnění Českou televizí. Kriminalistům se denně hlásily desítky lidí. „Týkalo se to asi 230 našich pojištěnců,“ uvedl Viktor Lavička ze Všeobecné zdravotní pojišťovny.

Jen výslechy poškozených trvaly přes půl roku, výsledkem je obvinění dvou žen z neoprávněného nakládání s osobními údaji a poškozování cizích práv. „Kriminalisty bylo prokázáno, že si mladé ženy v červnu loňského roku obstaraly osobní data nejméně 303 poškozených a tyto následně přeregistrovaly k Vojenské zdravotní pojišťovně,“ potvrdila mluvčí Policie ČR České Budějovice Regina Tupá.

Dnes už je jasné, jak případ probíhal. Dvě ženy, pracující pro jednu z náborových agentur, získaly starší databázi pravděpodobně zaměstnanců českobudějovické nemocnice. A pomocí takto nelegálně získaných údajů padělaly žádosti o přeregistraci. „Tento případ rozhodně není obvyklý, je naopak zcela výjimečný,“ prohlásila mluvčí Zdravotní pojišťovny ministerstva vnitra ČR Hana Kadečková.

Za každého nového pojištěnce dostávaly náborářky provizi, která se běžně pohybuje kolem 1 500 korun. Pro kterou agenturu pracovaly, a kde získaly databázi, policie nesdělila. Trestní oznámení na ně podala i samotná vojenská zdravotní pojišťovna, případ by se měl u soudu ocitnout ještě letos.

/*json*/{"map":{"lat":48.97387,"lng":14.474946,"zoom":11,"mapTypeId":"roadmap"},"markers":[{"lat":48.97387,"lng":14.474946,"type":"1","description":""}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/
Zdravotní pojišťovna MV ČR
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24