Figurka Krakonoše nosí štěstí

Vrchlabí - Krkonošské muzeum ve Vrchlabí otevřelo unikátní výstavu Krakonošů. Vládce hor je na ní vyobrazen v různých podobách od kreseb až po vyřezávané figury. Krakonoše lidé původně znázorňovali jako křížence kozla, jelena a lva. Byl synonymem zlého a poťouchlého tvora a jeho jméno lidé nahlas raději ani nevyslovovali. Nejstarší dochované zmínky jsou ze 16. století, a to zdaleka ne pouze z českého území.

Místní kurátorka Hana Švecová upřesňuje: "Krakonoš je vžité jméno u nás, ale jeho starší jméno je německy - Rübezahl. Poláci mají svého Liczyrzepa, který je v podstatě také Krakonoš, je to skřítek, duch hor." V minulosti totiž Krakonoš nebyl žádný vousatý dobrák, to dnes ho vnímáme jako spravedlivého vládce hor.

Na výstavě jsou k vidění stovky různých podob Krakonoše, kromě kreseb také třeba figury ze sádry, porcelánu nebo dřeva. Dřív dokázal vyřezat Krakonoše téměř každý, dnes už se takoví zruční umělci hledají jen velmi těžko. Mezi ně patří i Zdeněk Sucharda. Ten rád připomíná pověru, že Krakonoš přináší štěstí té rodině, která ho vlastní.


Výstava je spojená s literární a výtvarnou soutěží pro děti. V létě ji Krkonošské muzeum zopakuje a rozšíří právě o nejlepší dětské výtvory.