Vimperská nemocnice je zachráněna - našla investora i sponzory

Vimperk - Firmy a nadace se snaží oživit vimperskou nemocnici. Reagují tak na únorový vstup strategického investora, který se zařízení snaží zachránit. Nemocnici v minulosti hrozil zánik a nadace vyčkávaly se svými dary a příspěvky. Jako první dnes přišla s přístrojem nadace bývalé starostky Stanislavy Chumanové, je jím zdvihací zařízení, bude sloužit ke koupání méně pohyblivých pacientů. Šedesát tisíc korun na jeho koupi nadace získala z výtěžku dvou charitativních diskoték a z prodeje kalendářů.

Sestry tady dosud musely pacienty přenášet v prostěradle nebo převážet na vozíku přímo do sprchy. Namáhavá práce zabrala desítky minut, teď je díky pomoci sponzorů všechno jinak. Spokojenější jsou i pacienti a raduje se i radnice. Také další firmy totiž zjišťují, jak mohou nemocnici se 60 lůžky pomoci. „Na prvním místě musí být prestiž nemocnice, která se projeví tím, že je to stabilní zařízení,“ uvedl starosta Vimperka Pavel Dvořák. Dary tomuto cíli napomáhají.

Zdánlivě nekonečný seriál o problémech této nemocnice tak zřejmě končí. Nový provozovatel zachová pracovní místa i zdravotní služby a zaručí i oddlužení. Jihočeský kraj nemocnici do své sítě nezařadí ani je finančně nepodpoří – podle náměstkyně hejtmana se jedná v rámci kraje o doplňkové zařízení, které zůstane soukromým zařízením. Pokud snažení investora půjde dobře, rozšíří se počet lůžek o dalších dvacet a vybuduje novou polikliniku.