Základní školy mají málo dětí, obce doplácí statisíce

Staré Sedliště (Tachovsko) – V Plzeňském kraji řeší problém s nedostatkem žáků. Například obec Staré Sedliště na Tachovsku musí na provoz tamní základní školy doplácet téměř milion korun. Podobný problém má v kraji dalších 25 škol. Mateřské školky ale řeší opačný problém, děti musí naopak odmítat. Radnice ve Starém Sedlišti chce proto do budoucna všech devět tříd zachovat.

Ze základní školy ve Starém Sedlišti odešly silné ročníky a většina tříd je nyní poloprázdná. Na druhém stupni je podle učitele Jaroslava Pokorného průměrně kolem dvanácti žáků: „Maximum teď máme ve dvou třídách 15 žáků.“ Školu navštěvuje 118 dětí, aby nemusela mít výjimku, muselo by do ní podle ředitele Miloše Jílečka chodit 153 dětí.

Pro obecní rozpočet je malý počet dětí komplikace. „Bylo vyčísleno, že obec bude doplácet 980 tisíc korun,“ řekla ČT starosta Stanislava Fojtíčková (KDU- ČSL). Z hlediska výuky ale mají menší třídy naopak výhody. Žákům se dostane individuální přístup, učitelům se zase se třídou lépe pracuje.

Slučovat třídy se ale obec nechystá. Do budoucna je totiž bude potřebovat. Mateřská škola už teď kapacitně nestačí, dětí ve spádových obcích navíc stále přibývá. „Máme zapsáno 40 dětí, pokud přijde někdo další, musíme odmítat,“ dodala vedoucí učitelka MŠ Staré Sedliště Ludmila Černá.