Malostranská beseda již zvoní

Praha – Na pražskou Malostranskou besedu se po víc než sto osmdesáti letech vrátily tři malé věžičky. A k tomu má od nynějška opravená památka ještě jednu úplnou novinku: zvon Václav. Poprvé ho lidé slyšeli dnes. Pro jeho instalaci byla zvolena varianta stabilně upevněného zvonu, která se obvykle používá v prostorově nebo staticky obtížných podmínkách. Je upevněn centrálním šroubem v koruně přímo do vazby krovu a při zvonění se nehýbe, aby nedošlo k dynamickému namáhání stavby. Rozeznívá se uvnitř umístěným elektromagnetickým bicím kladivem, které dostává impulsy z elektronických řídících hodin.

Naposledy se na Malé Straně osazoval zvon před třiceti lety, a tak si událost prvního vyzvánění z věže zrekonstruované Malostranské besedy nenechal ujít ani emeritní kardinál Miloslav Vlk, který zvonu jménem Václav požehnal už na konci roku. „Zvon a jeho hlas zve k besedování, prohlubování mezilidských vztahů a vytváření pohodové atmosféry tady v této čtvrti,“ uvedl emeritní arcibiskup pražský Miloslav Vlk. Budova besedy, původně radnice, na rozdíl od věží dříve žádný zvon zřejmě neměla. „Myslím však, že na věž radnice zvon patří,“ ujistil konzervátor Národního památkového ústavu Josef Štulc.

Osazení zvonu na Malostranskou besedu inicioval bývalý starosta Prahy 1 Petr Hejma (ODS), který také přišel s nápadem zaplatit jeho výrobu z veřejné sbírky. „Vybralo se celkem 340 243 korun. To je přesně částka, která byla určena na výrobu a instalaci zvonu,“ libuje si Petr Hejma. Zvon, který váží 160 kilogramů, se nehýbá. Kvůli statice věže ho rozechvívá elektromagnetické kladivo. Naladěn je do tónu Dis2. „V blízkém i širším okolí tady je mnoho zvonů. Proto jsme museli přihlížet i k ladění těch ostatních. Aby se nerušily navzájem, pokud by vyzváněly současně,“ vysvětlil zvonař Petr Rudolf Manoušek.

Nový malostranský zvon bude vyzvánět od 7 do 22 hodin, odbíjet bude každou čtvrthodinu.

/*json*/{"map":{"lat":50.087811,"lng":14.42046,"zoom":10,"mapTypeId":"roadmap"},"markers":[{"lat":50.087811,"lng":14.42046,"type":"1","description":""}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/
Na pražskou Malostranskou besedu se po víc než sto osmdesáti letech vrátily tři malé věžičky a nově přibyl zvon Václav.
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24