Hradecká radnice plánuje sídliště pro osm tisíc lidí, místní jsou proti

Hradec Králové – Královéhradečtí radní chtějí na západě města v Kuklenách změnit územní plán, aby tam mohla vzniknout čtvrť Nová Zelená. Ta v sobě zahrnuje jak bytové domy až pro osm tisíc lidí, tak i výstavbu obchodních centrer. Nápad se ale nelíbí odborné ani laické veřejnosti, protože prý lokalitu neúměrně zatíží dopravou, navíc se má zastavět kvalitní orná půda.

Podezřelé ja navíc i to, že Hradec Králové vypsal soutěž na nový územní plán, který má rozvoj města řešit komplexně, jenomže právě s výjimkou Kuklen. Místní upozorňují, že na změnu plánu v této lokalitě radní podezřele spěchají. Pražská firma Endeta prý v lokalitě skupuje pozemky, i když změna plánu ještě nebyla schválená. Podle Jaroslava Pokorného, který je předsedou občanského sdružení Kukleny, jde o typickou pozemkovou spekulaci. Endeta prý majitelům pozemků nabízela cenu v rozmezí 300 - 1000 korun za metr čtvereční, cena stavebního pozemku je přitom ve Východočeské metropoli v rozmezí 2500 - 3000 korun.

Mluvčí magistrátu Václav Svoboda ale tvrdí, že se změny v Kuklenách nepřipravují tak rychle, jak by se mohlo zdát: „Město o této lokalitě uvažuje už od roku 2004. Územní plán počítal s rozvojem města směrem k dálnici.“ Změna územního plánu už je v závěrečné fázi, pokud i přes protesty občanů projde, masivní výstavba by v Kuklenách mohla začít už v roce 2012.

/*json*/{"map":{"lat":50.2114053301,"lng":15.8050346375,"zoom":13,"mapTypeId":"roadmap"},"markers":[],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/