Demolice připraví bezdomovce o azyl

Pardubice – V centru Pardubic začali dělníci demolovat haly bývalé továrny Prokop na výrobu mlýnských strojů. Objekty jsou poškozené a mohly by se samovolně zřítit, práce budou probíhat skoro dva týdny. Chátrající areál tak dřív nebo později nedobrovolně opustí několik desítek bezdomovců. Musejí si najít nové útočiště a azylový dům to zřejmě nebude, protože ten je plný. Demolici předcházela policejní kontrola, kromě oznámení demolice pátrali státní policisté po hledaných osobách. V budoucnu by zde měla být nákupní zóna, komplex bytů a několik administrativních budov.

Továrna téměř patnáct let chátrá a hrozilo nebezpečí, že se některé haly zřítí. Stavební úřad proto nařídil jejich demolici. „Ten objekt je nestabilní. Statik zakázal pohyb blíž než 4 metry,“ uvedla vedoucí stavebního odboru MÚ Pardubice I Lenka Tobolková. Areál bývalé továrny v centru města teď musí opustit několik desítek bezdomovců. „Máme informace z terénu, jedná se asi o 90 lidí,“ podotkla vedoucí sociálního odboru Magistrátu města Pardubice Ivana Liedermanová. Samotní bezdomovci představu o tom, co s nimi bude, nemají: „Těžko říct, kam půjdeme, nevíme.“ Pardubice patří mezi takzvaná tranzitní města, do kterých se sjíždějí bezdomovci z celé České republiky, už teď je Azylový dům téměř plný. „Máme obsazeno 20 bytových jednotek, volná máme tři místa,“ potvrdil koordinátor pro osoby bez přístřeší Martin Vařejčko.

Lidem, kteří bydlí v okolí bývalé továrny, se ulevilo, v areálu totiž často hořelo. Radnice teď řeší, co bude dál. Obává se, aby se bezdomovci nepřestěhovali na nádraží nebo přímo do ulic města. „Pokud bude třeba, jsme připraveni situaci řešit. Určitě však ne tím, že bychom jim nabízeli ubytování v městských bytech. Je to spíš o tom, co oni potřebují a co my jsme schopni jim nabídnout,“ dodala Ivana Liedermanová.

Areál bývalé továrny někteří bezdomovci odmítli opustit. Věří, že ještě alespoň několik dní zde budou moci zůstat.

/*json*/{"map":{"lat":50.037848,"lng":15.780834,"zoom":11,"mapTypeId":"roadmap"},"markers":[{"lat":50.037848,"lng":15.780834,"type":"1","description":""}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/
V centru Pardubic začali dělníci demolovat haly bývalé továrny Prokop na výrobu mlýnských strojů.
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24