Další výběrové řízení v karlovarské nemocnici zastiňují nejasnosti

Karlovy Vary – Lékaři Karlovarské krajské nemocnice se obávají, že vedení kraje nechá nakoupit zastaralé a navíc předražené postele. Krajští politici to odmítají a slibují, že tendr nechají prověřit. Na podivné okolnosti výběrového řízení upozornil lékaře zdravotnický věstník. Ten informuje o úspěchu české firmy, která získala zakázku v Madridu. Dodávat bude 1300 postelí za 45 milionů korun. Nemocnice však vyhlašuje výběrové řízení na poloviční počet lůžek za cenu o 9 milionů vyšší.

Bývalá radní pro zdravotnictví Karlovarského kraje Berenika Podzemská (Doktoři) říká, že rozdíl cen je opravdu markantní. Náměstkyně pro ošetřovatelskou péči Alena Švabčíková hovoří o tom, že madridský standard by ve Varech také rádi uvítali. Lékařům a zdravotním sestrám se navíc nelíbí, že více než polovina postelí má být na mechanické ovládání.

„Hydraulická postel je z dnešního pohledu zastaralá, řada firem už ukončila její výrobu,“ říká Berenika Podzemská. Postele ovládané elektřinou jsou mnohem komfortnější a levnější. Náměstek hetmana vysvětluje, že kraj do výběrového řízení uvedl maximální cenu, aby firmy nežádaly víc. Kvůli pochybnostem nechá vedení kraje výsledky výběrového řízení ještě přezkoumat.

Náměstek karlovarského hejtmana Josef Borka (KSČM) se nechal slyšet, že pokud nebudou parametry a cena souhlasit, bude výběrové řízení zopakováno. 29. března se kraj dozví nabídky firem. Poté je bude posuzovat hodnotící komise.