Jak jsem si v Sydney zašel na pivo

Zajít si v Austrálii „na pivko“ není zdaleka tak jednoduchá věc, jak by se zdálo. Sám jsem se na vlastní kůži přesvědčil. Místní alkoholová pravidla se dodržují velmi striktně. V pátek a v sobotu to v centru Sydney vypadá, jako kdyby se vyrazili bavit všichni, co tu žijí. Ulice vyhlášených barů, hospod a diskoték jsou přeplněné až do rána. Poprvé jsem viděl dopravní zácpu desítek taxíků uprostřed noci. Ale zpátky k mému příběhu.

To se takhle domluvíte s kamarády, že je konečně třeba nějaký ten ušetřený dolar utratit. Vyrazíte do města a snažíte se propracovat přes mohutné členy ochranky dovnitř. Prakticky každý podnik v centru města, kde se nalévá alkohol, má své vlastní „security guards“. Všechno vypadá skvěle, až do doby, než vám ochranka oznámí, že vašeho kamaráda do baru pustit nemůže, protože má kraťasy. V Austrálii musíte jít do baru v dlouhých kalhotách a plných botách, i když teploty i večer překračují „třicítku“. Nařízení platí pro muže. Dívky většinou nosí to nejkratší, co jde, k tomu zde typické „thongs“ (žabky), a problém nemají. Pro kamaráda skončil večer záhy, my ostatní jsme úspěšní a můžeme dovnitř.

Po dvou sklenkách místního piva (v Austrálii se nalévá do tzv. schoonerů, což je necelý půllitr) ale nastávají trable mně. Najednou ke mně přistoupí jeden z členů ochranky a řekne mi něco ve smyslu, abych ho následoval ke dveřím. Tam mi vysvětlí, že jsem „intoxicated“ (opilý) a podle australského práva tudíž musím podnik opustit. Totéž potkalo některé další zákazníky, kteří také rozhodně nebudili dojem, že by byli opravdu opilí. Moje námitky, že jsem měl dvě malá piva, ochranku evidentně nedojmou. Později se od zkušenějších kamarádů dozvídám, že pokud je podnik přeplněný, ochranka takto „pročistí“ prostor…

I přes uvedené restrikce tady různé bitky a problémy, alespoň dle zveřejněných statistik, celkem bují. Proto tolik kontrol. Dokonce existuje veřejně přístupný žebříček nebezpečných hospod, barů a klubů, kde se v poslední době stal nějaký incident. Být na čele se moc nerentuje, protože to odhání zákazníky.

Jelikož jsem se zúčastnil školení o zákonech týkajících se servírování alkoholu v Sydney a okolí, můžu posloužit několika zajímavými příklady. Například v Newcastle (200 km severně od Sydney) minulý rok řešili problém s nepřístojným chováním přiopilých lidí. Čtrnáct nejvyhlášenějších podniků v centru nemohlo po desáté večer servírovat tvrdý alkohol, včetně koktejlů, po půlnoci byl omezen vstup a maximálně ve tři musely bary zavřít.

Další až absurdní příklad z roku 1997. Jistý muž zažaloval Surfers Paradise Hotel (označení hotel přísluší v Austrálii spíše baru nebo pivnici než hotelu, jak mu rozumíme u nás), že se tam opil a při cestě na autobus ho porazilo auto a zranilo. Výsledek: vysoudil 125 tisíc dolarů odškodného. Vysvětlení soudu znělo asi následovně. Barmani muži nalévali, i když byl evidentně opilý, a tudíž porušili svůj základní předpis: alkohol mohu prodat jen tomu, který se i po jeho vypití dostane bezpečně domů. Porovnání s Českou republikou někdy způsobuje úsměv.

A další maličkost, kromě peněz musíte mít u sebe několik potřebných věcí. Nezbytný je průkaz totožnosti. I když vám bylo osmnáct před deseti, dvaceti lety. Různé studentské či členské kartičky nemají cenu, někde dokonce neuspějete ani s občanským průkazem. Ochranka si totiž může vyžádat druhý průkaz pro kontrolu.

A pozor také na pití na ulici, v parku či na pláži. To vše je zakázáno. Austrálie je svobodná země, kam emigrují tisíce lidí ze všech koutů světa, ale některé zákony skutečně překvapí. Čímž ale neříkám, že některé nemají smysl.

Bary vyhlášená čtvrť Kings Cross v Sydney někdy mezi druhou a třetí hodinou ráno. Davy lidí se odebírají domů. Dříve tu prý bylo hodně nebezpečno, dnes to tu dle jednoho místního odborníka na alkohol vypadá jako "mateřská školka".
Bary vyhlášená čtvrť Kings Cross v Sydney někdy mezi druhou a třetí hodinou ráno. Davy lidí se odebírají domů. Dříve tu prý bylo hodně nebezpečno, dnes to tu dle jednoho místního odborníka na alkohol vypadá jako „mateřská školka“.
Více fotek
  • Bary vyhlášená čtvrť Kings Cross v Sydney někdy mezi druhou a třetí hodinou ráno. Davy lidí se odebírají domů. Dříve tu prý bylo hodně nebezpečno, dnes to tu dle jednoho místního odborníka na alkohol vypadá jako „mateřská školka“. autor: Vlastimil Vlášek, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/13/1256/125597.jpg
  • Podnikem neustále prochází členové ochranky v zelených vestách. Většinou k focení svolní nejsou. Toto je výjimka. autor: Vlastimil Vlášek, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/13/1256/125599.jpg
  • Jeden z podniků na centrální George street autor: Vlastimil Vlášek, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/13/1256/125600.jpg
  • Páteční večer uvnitř jednoho z klubů. Ve většině hospod a klubů se střídá reprodukovaná hudba s různými kapelami. autor: Vlastimil Vlášek, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/13/1256/125598.jpg