Opencard má šanci

Českými médii, a nejen médii v posledních týdnech hýbe kauza pražské čipové karty Opencard jako nepříjemná třaskavina. Magistrát hlavního města i politici se předhání v závodech o to, kdo bude mít obsáhlejší audit projektu, jako by si mysleli, že zrovna ten jejich bude nejlepší. Do toho všeho se vedou spory o to, co s rozjetým projektem dál, aby se zachránilo alespoň něco z oněch promrhaných osmi set osmdesáti osmi milionů. Podle mého ale vůbec není důvod ztrácet naději! Karet je mezi Pražany čtyři sta tisíc. I kdyby byly pro svůj původní účel bezcenné, pořád by se ještě daly dobře využít jinak. Stačí jen vybrat zajímavý projekt, který by mohlo město zpeněžit.

Máme čtyři sta tisíc červených karet. Co s nimi? Protože alespoň z rubové strany jsou všechny karty shodné, mohlo by se z nich udělat pěkných pár žolíkových sad. Pokud pražské radnici po nezdařeném projektu zbyly nějaké peníze, stačí za ně koupit lihový fix a úředníci magistrátu mohou v rámci rozvoje duševní hygieny na pracovišti kreslit na kartičky příslušné symboly. Když se budou činit, bude mít město brzy k dispozici tři tisíce sedm set tři paklíky originálních žolíkových karet, po kterých se na trhu jistě zapráší. 

Zajímavým námětem by mohly být červené kartičky také pro výtvarníka Davida Černého. Pokud by se rozhodl svou evropskou Entropu rozšířit na města České republiky, mohlo by z proklínaných kartiček vzniknout zajímavé umělecké dílo. Ale to možná nebude ten nejlepší nápad. Vzhledem k věhlasu pana Černého by se „nevinné červené kartičky“ mohly zase rychle dostat do médií. A to už by asi pražská radnice nechtěla. Navíc díla moderních umělců se budou za stamiliony dražit asi až v příštím století, což by znamenalo z hlediska účetnictví města velice nejistý příjem budoucích období. 

Karty by ale mohl využít také soud, který bude informovat věřitele zkrachovalé letecké společnosti SkyEurope o pořadí, ve kterém se mají uspokojovat jejich pohledávky. Jak by asi byli věřitelé potěšeni, kdyby jim jejich pořadové číslo přišlo natištěné na vkusně červené kartičce? Letenky zkrachovalých aerolinek má zhruba dvě stě osmdesát tisíc lidí. I když přičteme ostatní věřitele, čtyři sta tisíc Opencard by jistě stačilo pro všechny. 

Vzhledem k blížícím se vánočním svátkům by ale pražská radnice mohla pro Opencard najít i adventní uplatnění. Prodávat by je mohla jako originální vánoční ozdoby. Na Staroměstském náměstí by se ještě určitě nějaký volný stánek našel. A cizinci by si na pražských vánočních trzích konečně alespoň jednou mohli koupit suvenýr, který skutečně patří do české tradice. Vánoční stromeček v červeném navíc vypadá vskutku kouzelně. Prostě díky, Praho.

Opencard
Opencard
Více fotek
  • Opencard autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/14/1303/130259.jpg
  • Opencard autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/13/1262/126110.jpg