Bilanční anketa roku 2009

Stálým autorům blogů ČT24 jsme se rozhodli položit tři otázky, které hodnotí uplynulý rok:

1. O čem se vám v roce 2009 psalo nejlépe, o čem jste psali nejraději?

2. O čem se vám v roce 2009 psalo nejhůře, ale nedalo se tomu vyhnout?

3. Která česká žijící osobnost by od vás dostala za uplynulý rok jedničku z mravů? Koho byste naopak poslali do nedělní školy a proč?


Zdeněk Velíšek

1. Nejraději – ale spíš nejčastěji – jsem psal o EU. Nejsem komentátor „domácích“ dějů, ale EU považuji už do značné míry za rozšířený „domácí“ prostor nás Čechů. A v těch komentářích se snažím, abychom si na to zvykali a abychom měli radost, když EU funguje, a naopak měli obavy o ni a hlavně o sebe, když nefunguje tak, jak by měla.

2. O rafinovaně načasovaných obstrukcích, které se objevily na české politické scéně za účelem torpedování procesu ratifikace Lisabonské smlouvy. Není příjemné psát o kardinálním rozporu mezi „Hradem a podhradím“ a o tom, co Evropě muselo připadat jako kardinální rozpor mezi EU a Českem, ale ve skutečnosti je to jinak. Právě proto bylo nutné o tom psát.

3. Velice si vážím pana kolegy Jiřího Ješe, který vydává už dlouhá léta svědectví o své a naší době s hlubokým humanismem, s noblesou hodnou rytíře a často s přesností, kterou mu umožňuje jeho brilantní paměť. Jeho vidění současnosti má nedostižnou cenu moudrého nadhledu, kterého je Jiří Ješ schopen díky svým životním zkušenostem a své ušlechtilosti. Dodám ještě, že oceňuji i to, s jakou morální silou překonává nepřízeň skupiny svých čtenářů na tomto webu.

Pokud nedělní školy učí hlavně slušnosti a jakési morální úrovni, pak jich pro naši politickou scénu není dost. Čímž nechci říci, že bych na české poltické scéně neviděl žádné slušné lidi se solidní morální úrovní. Ale víc je jich v nepolitických oborech, například ve vědě.


Jindřich Šídlo

1. O politice, protože skoro o ničem jiném nepíšu.

2. O politice, protože vypadá tak, jak vypadá.

3. Těch lidí by nebylo málo, což je dobře. Rok 2009 měl hodně kladných hrdinů, dovolil bych si ale ještě aspoň takhle poděkovat všem, kdo zachránili malou Natálii, kterou se jakési zrůdy pokusily upálit, i těm, kteří útočníky chytili a dostali za mříže, kde doufám zůstanou do konce života. Což je něco jiného než „jednička z mravů“ nebo „nedělní škola“, to je jasné, ale na takhle subtilní hodnocení se nějak necítím.


Filip Kanda

1. Výhodu mého přispívání do pravidelného blogu Latinské oči vidím právě v tom, že se v tomto prostoru mohu věnovat své oblasti a témata si prakticky téměř vždy vybírám sám. Proto je těžké vybrat jedinou věc, o které by se mi psalo nejlépe, protože naprostá většina témat byla velice blízká mému zájmu, i když to třeba vždy nebyly pozitivní události, z profesního hlediska se mi o nich píše dobře. Mohl bych ale články v Latinských očích rozdělit do dvou kategorií. Ta první a pro mě příjemnější vždy bude ta, kde články píšu a posílám přímo z místa během reportážních cest, kdy jsem tématem obklopen. Přímo z místa se mi vždy píše lépe. Do druhé kategorie pak spadají články, které píšu od redakčního stolu, i když i tam se většinou opírají o osobní zkušenosti z místa.

2. Navážu na první odpověď, kde říkám, že naštěstí si témata článků vybírám sám a z oblasti mně profesně i citově nejbližší. Takže z tohoto pohledu se mi nic nepsalo špatně. I když, přirozeně, nepíše se hezky například o obětech drogové války, o trpících a chudých, o obětech zločinů, násilí atd. K práci novináře to ale patří.

3. Tak jedničku by ode mě dostal třeba Jan Kraus. Nedělní škola – nevím přesně, co to je. Ale pokud jde o vzdělání, tak je považuji za privilegium, které třeba v Latinské Americe mnozí ani nemají, tak bych do školy poslal všechny, kdo by si to přáli.


Bohumil Kejř

1. Dobře se mi píše vždy o tom, co je nějak „aktuální“ pro mě samotného, i když je to i poukazování na to, co se mi nelíbí, co cítím jako ohrožení našich politických, kulturních i ekonomických jistot… Jestli o těchto věcech mohu psát s odkazem na to, co vidím jako nadějné, pak je to o mnoho příjemnější.

2. Mám výhodu, že se nemusím „nutit“ do psaní – píšu, když si myslím, že mám o čem. Ale samozřejmě se mi i při „lehkém“ psaní promítá, kolik hrozeb pro pokojný a důstojný život existuje – i proto jsem psal o vlivu radikálního islámu, o pravicových extremistech či o odpudivé sebelibosti našich politiků.

3. Nevím, zdali jedničku, ale snad nejkladněji mi vychází pan Schwarzenberg, ovšem hodilo by se přirovnání o jednookém mezi slepými… Ne zrovna do nedělní školy, ale raději do polepšovny všechny ty, kteří v tak nevhodný čas svrhli vládu a populisticky rozbourali a boří jakžtakž odpovědný a racionální rozpočet na rok 2010.


Ferdinand Peroutka

1. O tom, co mění znaménka plus a minus.

2. O tom, co znaménko minus ne a ne změnit.

3. Jedničku z mravů Jiřímu Grygarovi za příkladné pochopení úsporného úsilí vlády odmítnutím Ceny předsedy Rady pro vědu, výzkum a inovace, která jsou součástí projektu Česká hlava spojené s finanční odměnou 500 tisíc korun. Nedělní školu by potřebovala většina českých politiků, najmě David Rath a Vlastimil „Vířivka“ Tlustý, ale bojím se, že by ji zkazili.


Vladimír Kučera

1. Nejlépe se mi píše o české politice. Je taková průzračná. Člověk se nemusí dlouho trápit přemýšlením, o co v ní pohybujícím se dámám a pánům jde až v první řadě.

2. Nejhůře se mi píše o české politice. Je taková průzračná. Člověk se nemusí dlouho trápit přemýšlením, o co v ní pohybujícím se dámám a pánům jde až v první řadě.

3. Jedničku z mravů v životě veřejném si nikdy nikde nikdo nezaslouží. Nemělo by se s ní hauzírovat tak hloupě jako s Nobelovou cenou za mír. To by se musel mezi lidmi pohybovat nějaký svatý. Žádného naštěstí neznám. Nedalo by se o něm psát, protože – jak známo – dobré zprávy nejsou žádné pořádné zprávy. A ohledně nedělního doučování: Mám obavy (a to i při pohledu do zrcadla na vlastní tvář), že by to muselo být mnoho a mnoho nedělí, které by nás alespoň trošičku mohly napravit. Zdali bychom se jich vůbec dopočítali…


Tomáš Ježek

1. S velkou chutí jsem psal v červnu letošního roku o nadějích, které vkládám do nové politické strany TOP 09. Tehdy to byly skutečně jen naděje, za které bylo třeba se modlit. S odstupem času jsem rád, že modlitby byly vyslyšeny a zatím všechno nasvědčuje tomu, že TOP 09 uspěje ve volbách a zaplní konečně mezeru, kterou po sobě zanechala ODA. TOP 09 se samozřejmě bude muset mít na pozoru, aby ji zevnitř nerozložili takoví, kteří mají na svědomí zánik ODA.

2. Nikomu se nepíše dobře o krizích, i když psaní o finanční krizi nesporně patří k povinnostem toho, kdo přednáší studentům o ekonomii. Každá finanční i hospodářská krize je jiná, je opravdu těžké psát o ní v době, kdy zrovna propukla a zatím se neví nebo jen tuší, odkud přilétla a co všechno způsobí, jak bude hluboká a jak dlouho potrvá, i když právě to jsou otázky, na které by každý rád slyšel odpověď.

3. Bez zaváhání bych dal jedničku Janu Fišerovi, předsedovi vlády. Málokdo ví, že před nedávnem měl nádherný a hluboký proslov na Synodu Českobratrské církve evangelické v Betlémské kapli. No, a na opačný konec pomyslné škály bych opět bez váhání posadil Jiřího Paroubka. Shodit vládu uprostřed českého předsednictví EU není na nedělní školu, ale na doživotní klečení na hrachu. Na nedělní školu je u něho pozdě, lámu nad ním hůl, i když vím, že se to nemá.


Bedřich Ludvík

1. O své elektrické koloběžce a „zázracích techniky“ kolem nás.

2. O politické situaci. Ale zase to mělo největší diskusní ohlas!

3. Žádnou z českých osobností neznám tak důvěrně, abych ji mohl hodnotit. Hodnotil bych jen její mediální obraz a mohl ublížit živému člověku. Takže hodnotit mohu jen fiktivní postavy: Jedničku z mravů mohu dát Járovi Cimrmanovi a do nedělní školy na nápravu mravů bych poslal jako obvykle toho hnusného Štětináče.


Filip Černý

1. Moc jsem toho v uplynulém roce nenapsal, více jsem točil reportáže, tak otázku stáhnu k nim. Nejlépe se mi natáčela velká reportáž o kůrovcové kalamitě na Šumavě. Spor o to, jak zvládnout lýkožravého brouka, má pro pátrajícího novináře jeden vděčný, a ne příliš obvyklý rozměr. Narozdíl od jiných kauz zde proti sobě stojí dvě strany, z nichž ani jedna není „padouchem“. Ve sporu o Šumavu prostě nejsou dobří a zlí. Obě rozhádané skupiny (ochranáři divočiny versus lesníci) jsou motivováni tím, že ty hory milují a myslí to s krajinou dobře. Obtížně se to natáčí, ale je to velmi zajímavé.

2. Ředitelství silnic a dálnic. To je zničující evergreen. Tentokrát jsme natáčeli o vysokém manažerovi této instituce, panu Halovi, jehož životní styl napovídal, že disponuje mnohem větší finanční hotovostí, než odpovídá jeho platu. Michal Hala po odvysílání reportáže ve své manažerské funkci skončil, ale nikdo nemůže pochybovat o tom, že prokorupční prostředí na ŘSD pojede dál. Stavebně-politická mafie je neporazitelná a škody, které způsobuje všem občanům naší země, půjdou dál do miliard ročně.

3. Jednička s hvězdičkou pro politoložku Vladimíru Dvořákovou z akreditační komise MŠMT, a to za to, s jakou razancí začala rozplétat chobotnici na právech v Plzni. Chce to opravdu velkou občanskou odvahu začít veřejně mluvit v Česku 2009 o klientelismu, na kterém je celý stát postaven. Paní Dvořáková mohla také zvolit metodu všech úřednických tichošlápků: po domluvě s politiky vše tiše zamést pod koberec a čekat na odměnu. Ale neudělala to.

Nedělní škola by podle mě bodla pražskému primátorovi Pavlu Bémovi. Mohl by se zaměřit například na současné znění trestního zákoníku, oblast trestních sazeb za majetkové přestupky. A to nejen v souvislosti s tunelem Opencard.

Zdeněk Velíšek
Zdeněk Velíšek
Více fotek
  • Zdeněk Velíšek autor: Jaroslav Hodík, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/4/380/37973.gif
  • Jindřich Šídlo autor: Jaroslav Hodík, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/13/1210/120963.jpg
  • Filip Kanda autor: Fiklip Kanda, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/13/1235/123500.jpg
  • Bohumil Kejř autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/4/324/32320.jpg
  • Ferdinand Peroutka, jr. autor: Jaroslav Fiala, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/3/292/29164.jpg
  • Vladimír Kučera autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/12/1188/118721.jpg
  • Tomáš Ježek autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/1/9/843.jpg
  • Bedřich Ludvík autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/10/946/94577.jpg
  • Filip Černý autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/3/230/22974.jpg