Čekání jako silvestrovská zábava

Kristina Kennealyová, premiérka Nového Jižního Walesu, nejlidnatějšího australského státu, s hrdostí prohlásila, že to je „největší show na světě“. Měla na mysli tradiční silvestrovský ohňostroj v Sydney, které jako první velká metropole vítá nový rok, a to ve velkém stylu.

Stejně jako loni se v ulicích města mísilo kolem půl druhého milionu lidí. Jsou to obrovské manévry. Většina lidí plánuje Silvestra dlouho dopředu a už od dopoledne okupují nejlepší místa ke sledování ohňostroje. Ta úplně nejlepší – na jachtách v zálivu nebo v blízkosti Harbour Bridge – jsou vyhrazena pro smetánku. Za tyto pozice se platí velké peníze. Lidé, kteří se chtějí podívat zadarmo, se musejí mačkat s dalšími tisíci na veřejných místech. 

Vyrazil jsem s přáteli na jedno takové. Sraz jsme si dali už v deset dopoledne, protože podle místních tam později „nemá cenu chodit“. Nával lidí jsme čekali, ale dvoukilometrová fronta u vstupu nás ohromila. Lidé čekali hodiny způsobně v nekonečném davu, než projdou kontrolou a vydají se do parku najít si místo, kde stráví na dece celý den a zakončí ho dvanáctiminutovým ohňostrojem. 

Jak jsem si už v Austrálii zvykl, do všech oficiálních „pozorovacích míst“ se nesmí vnášet alkohol, sklo a další nebezpečné předměty. Na některých českých a slovenských webech jsem se dočetl, že zákaz alkoholu byl absolutní, ale to není tak úplně pravda. Protože jde hlavně o byznys, i uvnitř šlo koupit láhev vína nebo pivo, ale zhruba tak dvakrát třikrát dráž než obvykle. 

V „našem parku“ poblíž Botanické zahrady byla hlava na hlavě, respektive deka vedle deky. Kapacita 20 tisíc návštěvníků byla brzy naplněna a nezbývalo než čekat. Přes husté a vysoké stromy nebyl výhled bůhvíjaký, ale zdálo se, že to místním příliš nevadí. Někdo spal, další hráli karty, ale většina jenom hodiny seděla a čekala. Když jsem se podíval kolem sebe, připadal jsem si jak v mraveništi nebo na Woodstocku, jen s tím rozdílem, že nehrála hudba a zaplaťpánbůh nepršelo. 

V devět hodin večer, tedy v době, kdy jste se v České republice do Silvestra teprve probouzeli, začal kratší tzv. rodinný ohňostroj pro děti. I ten byl ale pompézní. Ohnivý déšť tryskal z několika míst, včetně mrakodrapů. Další, už jen tříhodinové, čekání na hlavní chod večera uběhlo rychle. Organizátoři investují do ohňostroje miliony dolarů a připravují ho patnáct měsíců - chystají souběžně více ročníků. Letošní pod heslem „Awaken the Spirit“ (Probuďte mysl) finančními náklady opět překonal předcházející. Zatímco prakticky všude se opasky zábavy utahovaly, Austrálie se finanční krize dotkla nejméně ze všech kontinentů. 

Vidět proslulý ohňostroj byl určitě zážitek, ale mezi kamarády jsme horečně diskutovali, zda to skutečně stálo za více jak dvanáctihodinové čekání, na konci kterého si člověk nemůže ani bouchnout šampaňské. Diskuze skončila nerozhodně, ale pokud bych v Austrálii zůstal ještě příští Silvestr, asi bych zvolil trochu jinou oslavu. Spousta lidí sleduje ohňostroj také v televizi, kde je samozřejmě vidět všechno úplně nejlíp a jasně. Na druhou stranu člověk není „přímo na místě, kde se píšou dějiny“. I když to je pro „obyčejný ohňostroj“ hodně nadnesená fráze. 

Ještě se krátce zmíním o místních Vánocích, pro mě velmi neobvyklé. Je to trochu jiná oslava, uprostřed léta. Australané sice zdobí stromeček, ale umělý. Dárky si dávají podobně jako ve Spojených státech až 25. prosince a svátky berou spíše jako další dovolenou a dobrý důvod pro různé oslavy. V televizi neběží pohádky, ale obrovské komerční show, kde účinkuje Santa Claus a zpěváci v červených čapkách. Asi něco jako silvestrovské estrády u nás. Je sice fajn ležet na Vánoce na pláži, ale znovu u mě vyhrává tradice. Kromě sněhu a rodiny mi tady hlavně chyběla mystická vánoční atmosféra. 

Ale i to je zkušenost. Do nového extrakulatého roku 2010 vám z Austrálie přeji hodně zdraví, kupu nových zážitků a mějte se fajn.

Lidé čekají na silvestrovský ohňostroj
Lidé čekají na silvestrovský ohňostroj
Více fotek
  • Lidé čekají na silvestrovský ohňostroj autor: Vlastimil Vlášek, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/14/1336/133557.jpg
  • Silvestrovský ohňostroj v Sydney autor: Vlastimil Vlášek, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/14/1336/133553.jpg
  • Silvestrovský ohňostroj v Sydney autor: Vlastimil Vlášek, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/14/1336/133550.jpg
  • Silvestrovský ohňostroj v Sydney autor: Vlastimil Vlášek, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/14/1336/133552.jpg